Zprávy → Evropa2. září  2016 v 13:32  

Mladí lékaři v Anglii ohlásili další sérii stávek, odmítají kompromis

Chirurgové (ilustrační foto) - Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal

Chirurgové (ilustrační foto)Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal

Sérii několika pětidenních stávek ohlásili v Anglii mladí lékaři bez atestace. Ti v hlasování odmítli kompromis ohledně zavádění nových pracovních smluv. Nejnovější protesty by do konce roku mohly vést k odložení až půl milionu operačních zákroků.

Mladší doktoři, tedy všichni lékaři pod úrovní konzultanta v nemocnici nebo praktického lékaře, chtějí poprvé přerušit práci od 12. do 16. září, vždy od osmi hodin ráno do pěti hodin večer. A to na všech pracovištích, včetně urgentního příjmu. 

Podle prvních reakcí se zdá, že s tímto postupem nesouhlasí jejich starší kolegové, kteří dřívější protestní akce podporovali. Vedení systému bezplatné zdravotní péče NHS odhaduje, že protestní akce vyústí v Anglii v půl milionu zrušených operací a až 4 miliony odložených lékařských konzultací a vyšetření. 

Lékaři bez atestace protestují proti zavádění nových pracovních smluv, od kterých si vláda slibuje lepší přístup ke zdravotní péči po celých sedm dní v týdnu. Premiérka Theresa Mayová obvinila Britskou zdravotnickou asociací (BMA), že se snaží celý spor zpolitizovat. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace