Zprávy → Evropa15. února  2013 v 03:00  

Mnozí Němci odcházejí na stáří do Polska. Domovy důchodců jsou tam levnější

Domov důchodců Klidný podzim v Polsku - Foto: Petr Vavrouška

Domov důchodců Klidný podzim v PolskuFoto: Petr Vavrouška

Lidé v důchodu počítají každou korunu. A týká se to i německých seniorů. Aby ušetřili, odcházejí někteří z nich na stará kolena do polských domovů důchodců. Náklady jsou pro ně až třetinové v porovnání s Německem.

Ředitelka domova důchodců Klidný podzim mě provází celým objektem. Momentálně hostí šedesát seniorů. 

„K dnešnímu dni máme jednoho Němce a zhruba deset klientů, kteří mají polské kořeny, ale německé občanství. To znamená, že na stáří se rozhodli vrátit do své rodné země," říká mi Aneta Marynowská. Jedním z nich je pan Jan Lewicki, za kterým právě jdeme. 

„Jsem tady spokojený, protože je to pro mě dostupné. V Německu je vše mnohem dražší a tam bych jako důchodce jen přežíval," přiznává čtyřiaosmdesátiletý senior z Berlína. 

„Němci mají stejnou cenu jako naši polští klienti, ale německá pojišťovna jim pak část nákladů proplatí," dodává ředitelka. 

 

V polském domově důchodců Klidný podzim natáčel zpravodaj Petr Vavrouška

Vložit na svůj web

„Je to tady mnohem levnější než u nás. V Německu bychom zaplatili až tři tisíce eur měsíčně," počítá pan Jan a majitelka domova nabízí srovnání. 

„U nás platí maximálně sedm set, osm set eur. Takže je to pro ně několikanásobně výhodnější," říká paní Marynowská. V ceně je bydlení v jedno či dvoulůžkovém pokoji. Jídlo pětkrát denně, trvalá zdravotní péče a různorodá terapie. 

Místo v soukromém německém pečovatelském domě vyjde momentálně na 3400 eur měsíčně, tedy v přepočtu na 85 tisíc korun. 

Ani s přispěním příbuzných 

Mnozí důchodci si takové náklady nemohou dovolit ani s přispěním příbuzných, a proto míří do zahraničí. „Měla bych potíže žít v takovém věku v cizině, aniž bych rozuměla tamní řeči,“ kritizovala v nedávné reportáži televize NDR tento stav Ulrike Meischer ze sociálního svazu VDK. 

Ředitelka domova důchodců Klidný podzim Aneta Marynowská - Foto: Petr Vavrouška

Ředitelka domova důchodců Klidný podzim Aneta MarynowskáFoto: Petr Vavrouška

Na chodbě se zrovna rozezněl alarm. Spustil ho pan Günther. Další Němec v polské péči. Je tady už rok, ale spokojený je tak na půl. 

„Nikdo tady nemluví německy a anglicky taky ne. Jenom polsky. To je pro mě hodně těžké. Už chci zpátky domů za ženou. Máme v Německu dům, tak se tam vrátím," říká mi osmdesátiletý muž. Přiznává, že za pobyt v polském domově důchodců ušetřil. 

Polské domovy důchodců, které stojí blízko hranice s Německem, by chtěly mít více klientů právě od západních sousedů. Ale zatím ten zájem není nijak velký. „Ale pomalu se to mění a za pár let budeme mít určitě mnohem více seniorů z Německa," věří majitelka Klidného podzimu. 

Podle spolkového statistického úřadu si pobyt v pečovatelských domovech nemůže v současnosti dovolit na 400 tisíc lidí. Podle demografů bude v roce 2050 potřebovat pečovatele přes čtyři miliony německých seniorů.  

Stále více důchodců využívá služeb senior parků. Je v nich více soukromí 

Autor:  Petr Vavrouška  (pev), Klára Stejskalová  (kls),  ak

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace