Zprávy → Evropa6. srpna  2016 v 22:18  

Muž s mačetou zranil dvě policistky v belgickém Charleroi. Křičel Alláhu akbar

Policisté hlídkují před policejním ředitelstvím v belgickém Charleroi - Foto:  Reuters

Policisté hlídkují před policejním ředitelstvím v belgickém CharleroiFoto:  Reuters

Neznámý muž zranil mačetou v centru belgického Charleroi dvě policistky. Podle svědků při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Třetí policista útočníka postřelil. Sanitka ho převezla do nemocnice, kde podle belgické veřejnoprávní televize VTM zemřel.

Podle prvních náznaků šlo zřejmě o teroristický čin, uvedl belgický premiér Charles Michel. 

Zranění jedné z policistek jsou vážná, utrpěla údajně hluboké sečné rány v oblasti obličeje. Bude se muset podrobit operaci, v ohrožení života ale není.  

Druhá napadená policistka utrpěla pouze lehká poranění a je nyní v péči lékařů. 

K útoku došlo nedaleko hlavní policejní stanice v centru jihobelgického města, které leží asi 50 kilometrů od Bruselu. 

Postřeleného pachatele převezli ve vážném stavu do nemocnice, kde podle belgické veřejnoprávní televize VTM střelným zraněním podlehl. Jeho totožnost a motiv činu jsou zatím neznámé. 

Premiér Charles Michel už útok odsoudil. Na základě "předběžných náznaků" šlo podle něj o teroristický čin. Úřady ale stále shromažďují potřebné informace, dodal premiér, který kvůli útoku přerušil svou dovolenou v jižní Francii. 

„Moje myšlenky jsou s policií a oběťmi. Vracím se do Bruselu a ráno se setkám s představiteli bezpečnostních složek. Už teď jsem s nimi v kontaktu a vyhodnocujeme situaci. Zvažujeme, jestli budou nezbytná další bezpečnostní opatření,“ řekl předseda vlády. 

Ministr vnitra Jan Jambon na twitteru uvedl, že úřady vzniklou situaci vyhodnocují. Čin označil za odporný. "Nevíme, zda šlo o akci osamělého vlka," sdělil Jambon s tím, že se na útoku mohlo podílet i více osob. 

V Charleroi žili někteří z členů skupiny, která připravovala loňské listopadové útoky v Paříži. V Belgii platí od březnových atentátů na bruselském letišti a v metru zvýšená bezpečnostní opatření. 

Autor:   ČTK,  ČRo, Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace