Zprávy → Evropa8. září  2016 v 08:45  

Na středním Slovensku se zřítil záchranářský vrtulník, zemřeli čtyři lidé včetně pacienta

Záchranářský vrtulník (ilustrační foto) - Foto: Tomáš Kohout

Záchranářský vrtulník (ilustrační foto)Foto: Tomáš Kohout

Na středním Slovensku se v noci na dnešek zřítil záchranářský vrtulník. Neštěstí nepřežil nikdo ze čtyř lidí na palubě včetně převáženého pacienta. Potvrdila to společnost Air-Transport Europe (ATE), která vrtulníkovou záchrannou službu v zemi provozuje.

Tragédie se podle slovenských médií stala ve středu pozdě večer v těžce dostupném terénu v katastru obce Strelníky nedaleko Banské Bystrice. Vrtulník tam letěl po zraněného člověka – muže, který si zlomil nohu po několikametrovém pádu. 

Po naložení pacienta a odletu stroje do nemocnice ztratili záchranáři kontakt s posádkou vrtulníku. 

Kameraman televize Joj Peter Buran, který byl v tu dobu na místě a odlet sledoval, zpravodajskému kanálu TA3 popsal, že nedlouho poté, co stroj zmizel za stromy, bylo slyšet jakýsi tlumený zvuk. „Nevěděli jsme, o co jde. A po třiceti sekundách byl druhý takový jakoby tlumený náraz nebo detonace nebo něco podobného,“ uvedl Buran. 

Do oblasti byly vyslány záchranářské složky, které časně ráno našly trosky stroje i oběti neštěstí. Příčiny nehody nejsou známy. 

Podle vyjádření mluvčí ATE Poprad Zuzany Hopjakové pro agenturu TASR tvořili posádku padesátiletý pilot, šestačtyřicetiletá lékařka a dvaatřicetiletý záchranář. 

Pilot prý patřil k nejzkušenějším ve společnosti. Nalétáno měl přes 4640 letových hodin a součástí leteckého záchranářského týmu byl od roku 1995. 

Posádka vrtulníku se podle portálu Aktuality.sk specializovala na slaňování v těžce dostupném terénu. Šlo o nový stroj Bell 429, který záchranáři v závěru srpna představili médiím a který doplnil dříve používané vrtulníky Agusta. 

K podobné tragédii došlo na Slovensku i loni v srpnu. Celá čtyřčlenná posádka záchranářského vrtulníku tehdy nepřežila pád stroje, který se zřítil ve Slovenském ráji, kam letěl na pomoc zraněnému chlapci. 

Autor:   ČTK,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace