Zprávy → Evropa28. srpna  2016 v 08:12  

Nadskočí, ale nepraskne. Škola v italské Aquile postavená s českou pomocí odolá i silným otřesům

Speciální antiseismická škola postavená díky české pomoci - Foto: Robert Mikoláš

Speciální antiseismická škola postavená díky české pomociFoto: Robert Mikoláš

Obnova měst zničených středečním zemětřesením může trvat desetiletí, podle většiny místních je dokonce zcela nemožná. Jako příklad uvádějí město Aquila, které ani sedm let po přírodní katastrofě z r. 2009 stále není opravené. Výjimkou je speciální antiseismická škola postavená díky české pomoci.

Kladiva, sbíječky a lešení. Místo turistů se v ulicích starobylé Aquily pohybují jen dělníci s přilbami na hlavě a kdysi výstavní paláce i starobylé kostely stále svírají ocelové obruče a lana zajišťující, aby se vzácné památky nezřítily. 

Pokračuje i výstavba zcela nových domů a některé z nich už jsou, po dlouhých sedmi letech, které od zemětřesení uplynuly, konečně před dokončením. Jen asi kilometr vzdušnou čarou od historického centra už ale panuje naprosté ticho a o nepřetržité stavební činnosti v Aquile svědčí jen les žlutých jeřábů, které se staly novou dominantou města a jsou vidět opravdu zdaleka. 

Na jednom z předměstí, v ulici Via Salaria Antica Est stojí na okraji malebné čtvrti tvořené malými domky i nová základní škola. Podle místních je příkladem stavby schopné odolat i velmi silným otřesům. 

 

V italské Aquile, kterou před 7 lety postihlo silné zemětřesení, dodnes stojí škola postavená díky české pomoci. Navštívil ji i reportér ČRo Robert Mikoláš

Vložit na svůj web

Modulární konstrukce a krátká doba výstavby 

Matematiku v ní učí 45tiletý Mariano Ascani, podle kterého jde o multifunkční přízemní stavbu složenou z kontejnerů. Dvě řady tříd vedle sebe spojené zastřešeným průchodem. Její modulární konstrukce, která je udělaná proti otřesům tak, aby při nich nadskočila, ale nepraskla, zajišťuje bezpečnost pro desítku kantorů a 200 až 300 žáků. 

Navštěvují ji děti ve věku od 10 do 13 let bydlící v různých částech Aquily, ale samozřejmě slouží především chlapcům a dívkám z blízkého okolí. Ostatně sám pan Ascani to má do práce jen dvě minuty. 

Nejdůležitější však podle něho je, že se při vyučování už nemusí bát. Škola s celkem 22 učebnami od české firmy vyrobená a postavená za pouhých sedm týdnů je nejen snadno rozebratelná, ale především odolná 

Zemětřesení v Itálii- výběr - Foto:  ČTK

Autor:  Robert Mikoláš  (mir)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace