Zprávy → Evropa29. září  2016 v 11:08  

Nebýt Maďarska, Evropa ‘by už byla mrtvá‘, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán - Foto:  Reuters

Maďarský premiér Viktor OrbánFoto:  Reuters

Kdyby Maďarsko neplnilo své závazky týkající se ilegální migrace, Evropa, jak ji známe, "by už byla mrtvá." Prohlásil to maďarský premiér Viktor Orbán v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Lokál. Orbán v něm opět kritizoval postup Evropské komise v migrační krizi a snahu prosadit kvóty pro přerozdělení migrantů mezi země Evropské unie.

Předseda maďarské vlády stupňuje kampaň před nedělním referendem, v němž se mají Maďaři vyjádřit k povinným migračním kvótám, jejichž nejdůraznějším odpůrcem je právě Maďarsko. S kvótami ale nesouhlasí i některé další státy, včetně Česka, Slovenska a Polska. 

Maďarsko už loni na podzim postavilo na svých hranicích se Srbskem a Chorvatskem ploty a bariéry s ostnatým drátem a schválilo přísné změny zákonů s cílem zastavit vlnu migrantů valících se přes jeho území hlavně z Blízkého východu do Evropské unie. 

Kvůli těmto opatřením a agresivní protimigrantské rétorice je Orbánův kabinet kritizován z Bruselu, ale i z několika dalších evropských metropolí. Maďarský premiér ale tuto kritiku rozhodně odmítá. Maďarsko podle něj zavedením přísné ochrany svých hranic nepřišlo s žádným novým objevem. 

„Jednoduše jsme udělali to, co už udělali jiní v realističtějších částech světa od Spojených států po Izrael - ochránili jsme Maďarsko a tím i hranice Evropské unie,“ uvedl. 

Co se týče referenda o migračních kvótách, které se uskuteční 2. října, v sázce bude podle Orbána budoucnost Maďarska a Evropy. Předseda maďarské vlády znovu vyzval k co největší účasti, když poukázal na to, že Evropská komise od kvót neustoupila, i když se v EU zatím nerealizují. 

K platnosti referenda je v Maďarsku nutné, aby platný hlas odevzdalo nejméně 50 procent registrovaných voličů. Média poukazují na to, že doposud při žádném referendu taková účast nebyla. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace