Zprávy → Evropa5. září  2016 v 19:09  

Nechoďte do centra, vyzývá uprchlíky leták. Naštvané Calais přichází o tržby i trpělivost

Obyvatelé Calais v lidském řetězu požadují zrušení uprchlického tábora - Foto: Jan Šmíd

Obyvatelé Calais v lidském řetězu požadují zrušení uprchlického táboraFoto: Jan Šmíd

Stovky lidí ve francouzském městě Calais demonstrovaly proti uprchlickému táboru známému jako džungle. Obchodníci a dopravci vytvořili symbolický lidský řetěz a dálnici v blízkosti města zablokovaly desítky kamionů a traktorů. Místní kritizují vládu za to, že situaci kolem tábora neřeší. Podle posledního sčítání tam v nevyhovujících podmínkách žije až 10tisíc lidí.

Mezi uprchlíky v táboře se šířila výzva, aby v pondělí do města vůbec nechodili. „V pondělí 5. září bude v centru Calais, v přístavu a na dálnici velká demonstrace. Z důvodu vlastní bezpečnosti a vyhnutí se problémům je silně doporučeno zůstat v táboře (“Džungli“) celý pondělní den. Děkuji,“ vyzývá leták v arabštině a angličtině. Podle Jana Šmída, zpravodaje Českého rozhlasu přímo na místě, za letákem poravděpodobně stojí některá z neziskovek, které v táboře působí. 

„Rozumíme tomu, že ministr vnitra Cazeneuve nemůže říct konkrétní datum vyklizení tábora. Na druhou stranu jsme měli několik požadavků, například přímou pomoc podnikům kvůli výrazným poklesům tržeb. Navíc místní zemědělci mají velké ztráty a dopravci museli investovat do zabezpečení kamionů. Na to všechno potřebujeme odpovědi," říká Frederic Van Gensbeke, šéf maloobchodníků v regionu Calais. 

Čtyřicetiletá učitelka Brigitte se připojila k demonstrantům, protože se bojí pouštět své děti na ulici a večer vycházet z domu. Podle ní se život v Calais během jednoho roku výrazně změnil, příslib ze strany vlády, že uprchlický tábor zruší, jí nestačí. Slibů prý už bylo dost, situace ve městě je kritická, dodává.  

Ne proti uprchlíkům, ale proti vládě 

Padesátiletý restauratér Michelle tvrdí, že pondělní protest není zaměřen proti uprchlíkům. Jsou prý v těžké situaci a je na vládě, aby jim pomohla vytvořit podmínky k normálnímu životu. Ale všichni podle něj současnou situací trpí. Jemu osobně klesly v posledních měsících poptávky o čtyřicet procent.  

Obyvatelé Calais hodlají ve svých protestech pokračovat, pokud vláda nepřijme konkrétní kroky a nezačne situaci řešit.  

Autor:  Jan Šmíd  (jšm)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace