Zprávy → Evropa29. srpna  2016 v 11:26  

Nejkrásnější německá cyklostezka začíná v Česku, měří 840 km a vede podél Labe až k moři

Labská cyklostezka v Německu - Foto: Pavel  Polák

Labská cyklostezka v NěmeckuFoto: Pavel Polák

Už 12 let po sobě zvolili Němci jako nejkrásnější a nejpříjemnější cyklostezku v Německu tu, která vede podél Labe z Čech až k moři. Začíná v Saském Švýcarsku a končí až u Severního moře.

„Labská cyklostezka vede sedmi spolkovými zeměmi, čtyřmi v bývalém východním Německu a třemi v západním,“ informuje Gabi Bangelová z Německého cyklistického klubu ADFC. Klub už existuje bezmála 40 let. 

Labská cyklostezka v současné podobě existuje od roku 2004 a je podle Bangelové důkazem toho, že cyklistika v Německu táhne stále víc a víc. Každým rokem v Německu přibývá cyklistů, kteří vyrážejí na vícedenní výlety. Podle Bangelové koordinační středisko v Magdeburku loni napočítalo na labské stezce 155 tisíc cyklistů. 

Výlet podél Labe je už dnes v Německu hotová klasika. „Když projíždíte městy na Labi, tak máte pocit, že projíždíte německými dějinami. A kromě toho projíždíte také neustále se měnící krajinou. Od vinohradů na jihu v Sasku až k mořskému pobřeží, kudy vyplouvají velké tankery.“ 

Labská cyklostezka Německo-Labe u Hitzackeru.JPG - Foto: Pavel  Polák

O kvalitu cyklostezky se starají jednotlivé obce v Polabí, cesty ale značí Německý cyklistický klub. A je potřeba cesty řádně značit. „Někdy se musejí objíždět průmyslové zóny, na mnoha místech se projíždí přímo městy a jejich centry. Proto je dobré značení hodně důležité.“ 

Cyklistický klub ADFC doporučuje jet po labské cyklostezce od ústí řeky do vnitrozemí, protože když na trase fouká vítr, tak nejčastěji ze severozápadu. Ale jet lze samozřejmě i v opačném směru, i když tak často pojedete v protivětru. 

Labská cyklostezka v Německu-Pohled na Hitzacker z kopce.JPG - Foto: Pavel  Polák

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace