Zprávy → Evropa7. října  2016 v 21:18  

Nejméně tři turečtí diplomaté požádali o azyl v Německu

Podle vládních zdrojů může být počet žadatelů o azyl mezi tureckými diplomaty vyšší - Foto:  Herman, flickr.com   ,  CC BY-SA 2.0

Podle vládních zdrojů může být počet žadatelů o azyl mezi tureckými diplomaty vyššíFoto:  Herman, flickr.com , CC BY-SA 2.0

V reakci na napjatou politickou situaci požádali minimálně tři diplomaté z Turecka o azyl v Německu. Úřady o jejich žádosti zatím nerozhodly, podle vládních zdrojů může ale žádostí přijít více.

Necelé tři měsíce po nezdařeném pokusu části turecké armády o převrat pokračují v zemi čistky v státní správě. Pravděpodobně v reakci na ně teď nejméně tři diplomaté požádali o azyl v Německu. Zprávu přinesla v pátek německá média s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Agentura Reuters poznamenala, že Ankara od puče zrušila platnost neupřesněného počtu tureckých diplomatických pasů. 

Čtěte také: V Turecku po nezdařeném puči pokračuje zatýkání. Policie zadržela 6000 lidí včetně stovek soudců

Podle listu Süddeutsche Zeitung a televizních stanic NDR a WDR představitelé německého ministerstva vnitra sdělili členům Spolkového sněmu, že tři turečtí diplomaté pracující v Německu požádali o udělení azylu. 

Tato událost pravděpodobně ještě zvýší napětí, které zavládlo mezi Berlínem a Ankarou poté, co Turecko popudila rezoluce schválená začátkem června německým parlamentem. Poslanci v ní masakry Arménů Osmanskou říší během první světové války označili za genocidu. 

Süddeutsche Zeitung citoval nejmenované německé vládní zdroje, podle nichž nyní už může být počet žadatelů o azyl mezi tureckými diplomaty vyšší. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) zatím o žádné z podaných žádostí nerozhodl. 

Diplomaty žádající o azyl turecké úřady zřejmě podezřívají, že jsou stoupenci duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zosnování pokusu o převrat. 

Od potlačení puče bylo v Turecku podle údajů Reuters uvězněno kolem 32.000 lidí. Kromě toho přišlo o práci zhruba 100.000 státních zaměstnanců, včetně policistů, vojáků, soudců a učitelů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace