Zprávy → Evropa11. října  2016 v 09:04  

Němci měli indicie o možném útoku IS od září. Když Syřan Bakr koupil tavné lepidlo, spadla klec

Německá policie při prohledávání okolí sídliště v Chemnitzu - Foto:  Reuters

Německá policie při prohledávání okolí sídliště v ChemnitzuFoto:  Reuters

Německé tajné služby měly od začátku září indicie, že Islámský stát v zemi chystá útok proti nádražím, vlakům nebo letištím. Televizi ARD to řekl šéf Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen, podle něhož nakonec informace ukazovaly na možný útok proti jednomu z berlínských letišť. I na základě tipu zpravodajských služeb byl v noci na pondělí dopaden podezřelý Syřan Džábir Bakr.

Spolková zpravodajská služba (BND) a Spolkový úřad na ochranu ústavy, který v Německu zastává roli civilní kontrarozvědky, dostaly první informace o možném útoku od zahraničních zpravodajských služeb. Na jejich základě se jim ve čtvrtek podařilo identifikovat dvaadvacetiletého Bakra, kterého začaly nepřetržitě sledovat. 

Čtěte také: Němci dopadli Syřana podezřelého z plánování teroristického útoku. Spoutal a udal ho jeho krajan

V pátek si Bakr v jednom obchodě pořídil tavné lepidlo. „Okamžitě jsme dali do pohybu veškerá opatření vedoucí k zásahu, protože jsme vycházeli z toho, že to může být poslední chemikálie, kterou potřebuje, aby vyrobil bombu," uvedl Maassen, jehož instituce ve stejný den informovala saskou policii. 

Ta chtěla Bakra ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) zatknout v sobotu ráno, muž jí ale unikl. Za vydatné pomoci dvou Syřanů ho policie dopadla v noci na pondělí v Lipsku. 

Bakr, který je nyní spolu s jedním dalším Syřanem ve vazbě, měl v bytě v Chemnitzu 1,5 kilogramu výbušných látek, včetně triacetonu triperoxidu (TATP), který užili i atentátníci v Paříži a Bruselu. 

Pro výrobu takové výbušniny je podle nejvyššího státního zástupce Petera Franka, který má nyní případ na starosti, potřeba specializovaného know-how. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace