Zprávy → Evropa26. července  2010 v 15:15  

Německá média kritizují pořadatele Loveparade i starostu Duisburgu

Love Parade - Foto: Jiří Hošek, Miroslav Panuška

Love ParadeFoto: Jiří Hošek, Miroslav Panuška

Celou neděli přinášeli lidé květiny na místa, kde se odehrála tragédie při letošní Loveparade. Za nezodpovědnost vedení Duisburgu a organizátorů technopárty zaplatilo životem 19 mladých lidí.

Nikdo z 342 lidí zraněných při technopárty v Duisburgu už není v ohrožení života. Na místě víkendové tragédie dopoledne začala rekostrukce celé události s katastrofálními následky.
 

Jako naprosto skandální označují německá média chování starosty v Duisburgu a organizátorů akce. Ti dostali během uplynulých měsíců na stůl dostatek alarmujících podkladů varujících před pořádáním takovéto masové akce v uzavřeném místě, kam vedla pouze jediná přístupová cesta. 

 

Klára Stejskalová o vyšetřování a postojích starosty Duisburgu

Vložit na svůj web

Na tiskové konferenci se nyní představitelé města snažili snižovat počet účastníků a odmítli připustit vlastní selhání. Starosta byl napaden lidmi, když se dostavil na místo rekonstrukce tragécie. Poté, co mu spílali do vrahů a hamižníků, utekl do své limuzíny. 

Oznámil dokonce, že zvažuje svoji demisi, ale až poté, co skončí vyšetřování. Podle mnohých však měl rezignovat okamžitě. 

Město i spolková země uctívají oběti 

Duisburská radnice zvažuje společné rozloučení s oběťmi, jedná s místními církvemi o zádušní mši, ale termín oznámen nebyl. Město se zahalilo do smutku, lidé přicházejí na radnici podepsat kondolenční listinu. Spolkový ministr vnitra přikázal, aby na všech budovách v Severním Porýní-Vestfálsku zavlály černé vlajky.  

Univerzita v Münsteru připravuje vzpomínkovou bohoslužbu za dvě španělské dívky, které zde studovaly v rámci programu Erasmus, tento týden se chtěly vrátit domů a byly v sobotu ušlapány davem. 

Kancléřka Merkelová i prezident Wulf požadují co nejrychlejší vyřešení případu a potrestání viníků. Státní zastupitelství zatím vede vyšetřování, prokurátor zvažuje, zda vznese obvinění proti organizaci jako celku nebo proti konkrétní osobě.  

Psychologie davového šílenství je složitá 

„Taková situace se vždy stane tehdy, jestliže se sejde více faktorů najednou,“ říká Marie Farková, psycholožka z Univerzity jana Amose Komenského v Praze. 

V Duisburgu podle Farkové sehrálo hlavní roli špatné posouzení parametrů prostředí organizátory – spojení úzkého prostoru a velkého davu lidí má vždy stejné následky. 

 

Psycholožka Marie Farková o příčinách davové paniky v Duisburgu

Vložit na svůj web

Příčinu tlačenice v tunelu vidí Farková jednoznačně v uvažování lidí těšících se na taneční párty: „Jestliže máte atraktivní cíl a úzký přístup k němu, lidé se budou snažit za každou cenu se k tomu atraktivnímu cíli dostat.“ 

Člověk pak v dramatické situaci ztratí kontrolu nad svým vlastním chováním a nemůže ovlivnit chování ostatních,“ vysvětluje Farková.
 

Autor:  Klára Stejskalová  (kls), Lukáš Vincourek  (lvi), Lucie Maňourová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace