Zprávy → Evropa17. srpna  2016 v 12:10  

Německá policie zatkla muže, který prodal pistoli vražednému střelci z Mnichova

Pozdější vrah se s prodejcem zbraní sešel dvakrát (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

Pozdější vrah se s prodejcem zbraní sešel dvakrát (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Střelec z Mnichova, který v červenci zabil devět lidí a poté spáchal sebevraždu, zaplatil za zbraň a náboje 4350 eur (118 tisíc korun), uvedlo dnes na tiskové konferenci státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Prodejce zbraní policie v úterý zatkla. K muži se dostala díky jeho předchozím obchodům. Prodával zbraně 62letému účetnímu i 17letému studentovi.

Osmnáctiletý David Ali Sonboly, který v Mnichově vraždil, se podle vyšetřovatelů s jedenatřicetiletým prodejcem zbraní sešel dvakrát. Poprvé od něj 20. května za 4000 eur koupil pistoli Glock 17 a 100 nábojů, podruhé 18. července 350 nábojů za 350 eur. Prodej domluvili přes takzvaný Darknet, obtížně přístupnou, anonymní část internetu využívanou mimo jiné k nelegálním obchodům. 

Darknetu nezaměstnaný ilegální obchodník se zbraněmi využíval běžně. V minulosti tak v hesenském Marburgu, kde ho v úterý zatkla speciální jednotka policie, směnil zbraně a náboje s 62letým účetním ze Severního Porýní-Vestfálska. Zbraň a náboje v červenci prodal také teprve 17letému studentovi z Hesenska. 

Když pak pokoj studenta, který žije u rodičů, v noci na 3. srpna prohledala policie, našla celý arzenál zbraní, mimo jiné pistoli typu Walther PK 380, čtyři revolvery, tři další zbraně různých kalibrů i pět kilo střelného prachu. 

Past sklapla při figovaném obchodu 

Díky těmto obchodům, na které policie přišla, se vyšetřovatelům podařilo navázat kontakt s prodejcem zbraní. Domluvila s ním fingovaný obchod, když předstírala zájem o dvojici zbraní a nábojů v hodnotě 8000 eur (asi 216 tisíc korun). Jedenatřicetiletého muže, který už v předchozí komunikaci připustil, že Sonbolymu prodal zbraň, policie zatkla v úterý. 

Muž ji posléze navedl k dalším zbraním, které v bedně zakopal poblíž dálnice u Kolína nad Rýnem. Policisté v bedně skutečně našli zbraně, včetně poloautomatických, a munici. 

V úterý také podle státního zástupce Alexandera Badleho zatkli mužovu jedenatřicetiletou přítelkyni. Posléze ji ale propustili, protože se nedomnívají, že by byla obchodu přímo účastna. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace