Zprávy → Evropa8. srpna  2016 v 18:59  

Německo nestíhá vyřizovat žádosti o azyl. Čekáme dva roky, stěžují si uprchlíci

Žadatelé o azyl si stěžují na nečinnost německých úřadů (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Žadatelé o azyl si stěžují na nečinnost německých úřadů (ilustrační foto)Foto:  Reuters

V Německu stoupá počet žadatelů o azyl, kteří žalují místní úřady za nečinnost. Někteří z nich totiž na rozhodnutí o azylu čekají i přes dva roky. Do konce května tak již skoro 6 tisíc běženců zažalovalo Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky, který má azylové řízení na starosti. Agentura DPA uvedla, že německé úřady ke konci července registrovaly přes půl milionu nevyřízených žádostí o azyl.

Počet žalob na zmíněný úřad letos prudce vzrostl. Zatímco ke konci března jich bylo 3271, za pouhé dva měsíce tento počet vystoupil na 5805, uvedl zpravodajský server Tagesschau. 

Podle mluvčího správního soudu v hesenském Giessenu žalují úřad pro migraci nejčastěji Somálci, z nichž někteří jsou v zemi už přes dva roky, aniž je úřad vůbec vyslechl. 

Počet nevyřízených žádostí o azyl v červenci poprvé překonal půlmilionovou hranici. Na rozhodnutí o své žádosti čekalo ke konci měsíce přes 526 tisíc lidí, což je zhruba dvojnásobek proti loňsku. 

Počet nedokončených azylových řízení se nedaří snižovat, přestože počet uprchlíků, kteří do Německa přicházejí, letos klesá. V červenci dorazilo 16 160 migrantů, zhruba stejný počet příchozích měsíčně registruje Německo už od března. Od začátku roku přišlo 238 tisíc lidí, jen za loňský listopad jich ale bylo více než 200 tisíc. 

Úřad pro migraci tvrdí, že dojem, že by pracoval příliš pomalu, je nesprávný. Díky posílení personálu a digitalizaci je podle něj zpracování žádostí o azyl rychlejší než v minulosti. 

Do Německa loni přišlo zhruba 1,1 milionu uprchlíků. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace