Zprávy → Evropa15. září  2016 v 15:16  

Nerozlišujte lidi podle víry, vyzval dalajláma při projevu v Radě Evropy

Dalajláma při projevu v Radě Evropy ve Štrasburku - Foto:  Reuters

Dalajláma při projevu v Radě Evropy ve ŠtrasburkuFoto:  Reuters

Dalajláma vyzval Evropu, aby nerozlišovala lidi podle víry, ke které se hlásí. Všichni lidé jsou si podle něj rovni, dokud nespáchají zločin. Láska, tolerance a obětavost, to jsou podle dalajlámy nejdůležitější lidské hodnoty. Tibetský duchovní vůdce to prohlásil při svém projevu v Radě Evropy. Do Štrasburku a Bruselu přijel v rámci své návštěvy Evropy a setkal se i s několika vrcholnými evropskými politiky.

I když dalajláma vlastně nic nekonkretizoval, bylo jasné, že jeho slova o náboženské toleranci se týkají uprchlické krize. 

Řekl, že každý na světě je jedinečný svou osobností a společnost nesmí odlišovat lidi jen na základě náboženského přesvědčení. Je jedno, zda je člověk žid, muslim nebo křesťan, dokud vyznává stejné hodnoty. 

Dalajláma už se k uprchlické krizi vyjadřoval v minulosti – vyzval Evropskou unii, aby příchozím migrantům, a především těm nejmladším, umožnila vzdělání, aby měli v budoucnu šanci se zapojit do běžného života. 

Dalajláma zdůrazňuje, že byl sám uprchlíkem, když odešel z Tibetu a našel azyl v Indii. 

Problém v materiálních hodnotách 

Z podobného postoje vychází i jeho pohled na násilnosti, které Evropa v posledních měsících zažila. Na vině podle dalajlámy není náboženství, ale motivace. Každý čin má nějaký motiv a dalajláma si myslí, že mladí lidé mají v životě velmi špatnou motivaci. 

Podle něj je západní vzdělávací systém učí, jak usilovat hlavně o materiální hodnoty. Na jejich základě se potom posuzuje i úspěch v životě, což je špatně. Mladí by se prý měli učit hlavně vnitřním hodnotám a morálce, pak by podle něj nebylo ve světě tolik násilí. 

Tyto myšlenky se zřejmě promítnou i v novém sborníku hodnot, který chce tibetský vůdce vydat v příštím roce, jak dnes znovu zdůraznil. 

Do Francie přijíždí duchovní z Bruselu, kde se také setkal s představiteli Evropské unie a dnes ho přijal také předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. 

Ve Francii dalajláma navštíví buddhistická centra a festival věnovaný Tibetu a jeho kultuře ve Štrasburku. 

Spekulovalo se také, jestli se nesetká s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Tibetský vůdce prohlásil, že by o to měl zájem, nicméně prezidentská kancelář potvrdila, že nic takového není v plánu. 

Autor:  Pavlína Nečásková,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace