Zprávy → Evropa14. listopadu  2012 v 18:32  

Nespokojení Evropané vyrazili do ulic. Pyrenejský poloostrov paralyzuje stávka

Nádraží v Bruselu během stávky - Foto:  Reuters

Nádraží v Bruselu během stávkyFoto:  Reuters

V ulicích hlavně španělských a portugalských měst je dnes pořádně horko. Tamní běžný život se prakticky zastavil. Země zachvátily stávky a náměstí obsadili demonstranti. Demonstrace se dnes konaly i ve Francii, Německu nebo Řecku.

Ve Španělsku se od půlnoci prakticky zastavila veškerá doprava, zrušeno je přes 600 letů. V Portugalsku neodletí celkem 160 letadel. Především ale nejezdí hromadná doprava, nefungují úřady a stojí výroba v továrnách. 

Stávkuje se ale i mimo Pyrenejský poloostrov – v Belgii se například úplně zastavily vlaky, odbory svolaly demonstrace i v Polsku, Francii, Německu a Řecku. 

 

Evropské stávky a demonstrace shrnul v Dopoledním Radiožurnálu Pavel Novák

Vložit na svůj web

Do stávek se zapojily odhadem desetitisíce, možná i statisíce lidí. Podle španělských odborů je v generální stávce 85 procent pracujících. V Portugalsku to mají být největší demonstrace od Karafiátové revoluce v roce 1974. 

Záběry španělské televize ukazují násilné střety s policií a hořící pneumatiky před továrnami. Podle jejích redaktorů policie zadržela už 60 demonstrantů a jejich počet se stále zvyšuje. 

V Madridu policisté zakročili proti protestujícím střelbou gumovými projektily. Během demonstrací tam bylo zraněno 34 lidí. Dalších 82 policie zadržela. 

Čtěte také: Španělské domácnosti klesají ke dnu. Nezvládají zadlužení

Lidi vyhnaly do ulic zhoršující se životní podmínky. Vláda španělského premiéra Rajoye chce v dalších dvou letech ušetřit 150 miliard eur, přitom ve Španělsku je už nyní 25procentní nezaměstnanost, navíc 50procentní mezi mladými. 

Na jedné z demonstrací v Madridu si do kamery TVE stěžovala paní na drahotu a snižování platů. Ptala se, jestli to má vést k úplnému ožebračení všech. 

Čtěte také: Španělsko zažívá generální stávku. Provoz je omezený, objevují se násilnosti

Jak ve Španělsku, tak v Portugalsku se lidé bojí nových daní a snižování platů. Má totiž začít platit nový zákoník práce, který má uvolnit místa pro mladé. 

Autor:  Pavel Novák  (pan), Lucie Maňourová, Simona Bartošová, Silvie  Třeslínová  (sit)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace