Zprávy → Evropa11. srpna  2012 v 18:32  

Neznámý muž se pokusil upálit před poslaneckou sněmovnou v Římě

Řím. Ilustrační foto - Foto: Jan Rosenauer

Řím. Ilustrační fotoFoto: Jan Rosenauer

Itálií otřásá série sebevražd a pokusů o sebevraždu. V Římě se dnes pokusil upálit další muž. Na svůj život sáhl přímo v centru města před sídlem italské poslanecké sněmovny. Jde už o třetí podobný případ v poměrně krátké době.

Asi 50letý muž, pravděpodobně Ital, se polil zápalnou tekutinou a zapálil se jen pár kroků od sídla sněmovny, kde je stále hodně policistů a karabiniérů. Ti také velmi rychle zakročili a převezli muže do nemocnice.  

Muž utrpěl popáleniny na 85 procentech těla a lékaři vyjádřili jen malou naději, že se podaří ho zachránit. 

Policie dosud neoznámila žádné bližší informace, takže motiv mužova činu zůstává nejasný. V předchozích případech se jednalo o nezaměstnané v zoufalé situaci, ale od začátku roku v Itálii spáchalo sebevraždu už přes 60 podnikatelů a podle některých spekulací by se mohlo jednat právě o takový případ. 

Všichni podnikatelé, kteří si vzali život od začátku tohoto roku, vinili ze své bezvýchodné situace stát. Někteří proto zvolili formu protestu tak, že spáchali sebevraždu před sídlem úřadu, který považovaly za viníka. 

Italský stát totiž dluží podnikatelům celkem 80 miliard eur. Za odvedenou práci či dodané zboží neplatí často ani města nebo oblasti s tím, že na to nemají peníze. 

Jenže agentura, kterou stát pověřil výběrem daní, požaduje pravidelné splácení daní bez ohledu na to, že podnikatelům nezaplatil jejich zákazník – stát. Agentura jim tak může jednoduše zabavit majetek i továrnu nebo dílnu. Stalo se to už vícekrát a stát podnikatelům nepomohl.  

Autor:  Vědunka Lunardi  (vlu), Kateřina Kozmová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace