Zprávy → Evropa9. srpna  2016 v 13:35  

Obětí migrace přibývá. Na cestě do Evropy letos zemřelo přes tři tisíce lidí

Dohoda s Tureckem podle Organizace pro pomoc uprchlíkům zvýšila počet migrantů v Bulharsku a Maďarsku - Foto:  Reuters

Dohoda s Tureckem podle Organizace pro pomoc uprchlíkům zvýšila počet migrantů v Bulharsku a MaďarskuFoto:  Reuters

Počet obětí migrace stále roste. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Organizace pro pomoc uprchlíkům v rámci projektu s názvem Rok na balkánské trase. Loni po ní do Evropy přišlo přes 850 tisíc lidí. Od začátku letošního roku zemřelo na cestě do Evropy přes tři tisíce migrantů. Oproti loňskému roku to je téměř o třetinu víc.

O život přicházejí uprchlíci hlavně při neúspěšných plavbách přes Středozemní moře, které jsou pro ně po uzavření balkánské trasy nejdostupnější variantou. Dohoda s Tureckem navíc podle Organizace pro pomoc uprchlíkům zvýšila počet migrantů v Bulharsku a Maďarsku. 

 

Počet obětí migrace stále roste. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Organizace pro pomoc uprchlíkům v rámci projektu s názvem Rok na Balkánské trase

Vložit na svůj web

Balkánskou trasou přišlo v loňském roce do Evropy víc než 850 tisíc lidí. Celkem, tedy i jinými cestami, pak přišlo přes milion uprchlíků. Balkánské státy zažily největší nápor uprchlíků loni na podzim. 

Od března se pak balkánská trasa postupně vylidňovala následkem uzavření dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. 

Přesto teď podle údajů nadací a organizací spojených v projektu s názvem „Jsme to my" čeká na maďarsko-srbské hranici v nevyhovujících podmínkách několik tisíc lidí, kterým na pomoc vyrazili i čeští dobrovolníci. 

Čtěte také: Země EU by podle eurokomisaře měly harmonizovat azylové právo včetně výše dávek

Ze stejných informačních zdrojů vyplývá, že Česko není cílovou zemí migrantů a po omezení takzvané balkánské trasy ubývá i těch, kdo Českou republikou jen procházejí do jiných zemí. 

Podle údajů Sdružení pro integraci a migraci požádalo v Česku o azyl v letošním prvním pololetí 765 osob, víc než 120 z nich opakovaně - nejvíc žádostí přichází od Ukrajinců. Za loňský rok to bylo přes 1500 lidí a vypadá to, že číslo za celý letošní rok bude nejspíš podobné. 

Vývoj uprchlické krize v Evropě v pololetí letošního roku - Foto:  ČTK

Autor:  Jana Čermáková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace