Zprávy → Evropa24. března  2016 v 19:34  

Obřad mytí a líbání nohou letos papež František vykonal v uprchlickém centru

Papež František při příjezdu do azyového centra v Castelnuovo di Porto - Foto:  ČTK/AP

Papež František při příjezdu do azyového centra v Castelnuovo di PortoFoto:  ČTK/AP

Tradiční gesto smíření papežové tradičně provádějí na Zelený čtvrtek po slavnostní mši ve Vatikánu. V minulosti papežové omývali - a poté políbili - nohy katolickým kněžím, současný římský biskup František si k tomuto gestu vybírá lidi na okraji společnosti.

Letos papež František zamířil do azylového centra pro uprchlíky ve městě Castelnuovo di Porto severně od Říma. Dal tak najevo solidaritu s uprchlíky, kterou sám dlouhodobě prosazuje jako povinnost všech křesťanů. 

Většina z bezmála devíti stovek klientů tamního centra jsou muslimové. Část z nich do Itálie připlula přes Středozemní moře z Libye. Papež omytím nohou migrantům ukázal, že právě i tito lidé si zaslouží naší úctu. 

Pro tradiční obřad Vatikán vybral čtyři ženy - jednu italskou katoličku z řad pracovnic centra a tři eritrejské koptské křesťanky, a osm mužů - čtyři nigerijské katolíky, tři muslimy z Mali, Sýrie a Pákistánu a indického hinduistu. 

Loni omýval nohy trestancům, o rok dříve tělesně postiženým a v roce 2013 šel do nápravného zařízení pro mladistvé. 

Na Zelený čtvrtek se vzpomíná Ježíšova poslední večeře. Velký pátek je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

Poprvé v dějinách se obřadu oficiálně účastnily ženy. Hlava katolické církve o tom rozhodla zvláštním papežským dekretem.  

I to je spíše symbolické gesto, protože už dříve se ženy tohoto obřadu ve skutečnosti účastnily. Například loni když papež František omýval nohy vězňům, vybral si 6 mužů a 6 žen. 

A podobné to bylo i v kostelech v různých částech katolického světa, přinejmenším ve Spojených státech. Podle expertů tak má papežský dekret spíše symbolický dopad na církevní právo, ve kterém zmínek o rovnoprávnosti mužů a žen mnoho není. 

Papež František nad amfórou s olejem katechumanů - Foto:  Reuters

Velikonoce - Foto:  Český rozhlas

Autor:  Zdeněk Novák,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace