Zprávy → Evropa9. ledna  2016 v 20:47  

OBRAZEM: Policie v Kolíně nad Rýnem vodními děly zastavila pochod Pegidy

Policie proti pochodu Pegidy v Kolíně nad Rýnem zasáhla vodními děly - Foto:  Reuters

Policie proti pochodu Pegidy v Kolíně nad Rýnem zasáhla vodními dělyFoto:  Reuters

Policie v Kolíně nad Rýnem s pomocí vodních děl zastavila pochod německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) poté, co demonstranti začali útočit na policisty. Pegida společně s krajně pravicovou stranou Pro NRW svolaly pochod jako reakci na silvestrovské události v několika německých městech, kde podle svědků mladí muži arabského a afrického vzhledu obkličovali, sexuálně napadali a okrádali ženy.

Na demonstraci Pegidy se dnes podle policejních odhadů shromáždily asi 3000 lidí. Demonstranti nejprve skandovali hesla proti imigrantům a proti kancléřce Angele Merkelové, později začali házet lahve a dělbuchy na policisty, uvedl server Focus Online. 

Policie proti pochodu Pegidy v Kolíně n. Rýnem zasáhla vodními děly - Foto:  Reuters

Policie následně oznámila rozpuštění demonstrace. Když se příznivci Pegidy nechtěli rozejít, použila proti nim vodní děla a pepřové spreje. 

Současně s pochodem Pegidy se v Kolíně nad Rýnem konala i demonstrace svolaná protifašistickými skupinami pod heslem „Ne rasistickému štvaní. Ne sexuálnímu násilí“. 

Pochod Pegidy v Kolíně nad Rýnem - Foto:  Reuters

Podle policie na demonstraci dorazilo zhruba 1300 lidí. Přes tisíc policistů zasahovalo v okolí kolínského nádraží, aby udržely oba průvody demonstrantů od sebe. 

Počet trestních oznámení roste 

O silvestrovské noci se v blízkosti kolínského nádraží a katedrály v centru velkoměsta shromáždilo asi tisíc mladých mužů a z jejich davu se začaly vyčleňovat skupiny o 20 až 40 lidech, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali. 

Pochod Pegidy v Kolíně nad Rýnem - Foto:  Reuters

Čtěte také: Vedení německé CDU po vlně sexuálních útoků souhlasí se zpřísněním azylových zákonů

Odpůrci antiimigrační demonstrace hnutí Pegida v Kolíně nad Rýnem - Foto:  Reuters

Policie dnes oznámila, že zaregistrovala 379 trestních oznámení, dosud se mluvilo o třetinovém počtu. Zhruba dvě pětiny obětí nahlásily mimo jiné sexuální napadení, zbývající jiný trestný čin. 

Policie už o silvestrovské noci předvedla na služebnu několik mužů podezřelých ze spáchání útoků. Podle dřívějších údajů spolkového ministerstva vnitra, které zatím nebyly aktualizovány, bylo mezi kontrolovanými 18 žadatelů o azyl. 

Odpůrci antiimigrační demonstrace hnutí Pegida v Kolíně nad Rýnem - Foto:  Reuters

Kvůli silvestrovským útokům byl v pátek zproštěn funkce kolínský policejní prezident Wolfgang Albers. Kritice čelil mimo jiné i kvůli tomu, že dlouho zamlčoval informace o běžencích mezi podezřelými. 

Incidenty podobné tomu kolínskému se o silvestrovské noci staly i v dalších německých městech. Hamburku se jejich obětí stalo přes 50 žen, ve Stuttgartu a v Düsseldorfu asi desítka. 

Odpůrci antiimigrační demonstrace hnutí Pegida v Kolíně nad Rýnem - Foto:  Reuters

Související weby

UPRCHLICKÁ KRIZE

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace