Zprávy → Evropa21. září  2016 v 16:20  

OBSE potvrdilo oddělení bojujících stran na východě Ukrajiny, na řadě je odzbrojení

Proruští separatisté mají podle odhadů ukrajinské armády v Donbasu 43 tisíc vojáků - Foto:  Reuters

Proruští separatisté mají podle odhadů ukrajinské armády v Donbasu 43 tisíc vojákůFoto:  Reuters

Zástupci Kyjeva, Moskvy a proruských separatistů uzavřeli dohodu o oddělení bojujících stran na východě Ukrajiny. Oznámil to šéf mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Martin Sajdik. Na základě dokumentu podepsaného v běloruském Minsku vznikne nárazníková zóna zatím ve třech sektorech východoukrajinské Luhanské oblasti.

Dohoda je výsledkem komplikovaného tříměsíčního vyjednávání. Na její plnění bude dohlížet zvláštní monitorovací komise OBSE. 

K uzavření dohody o oddělení bojujících stran na východě Ukrajiny podle informovaných zdrojů přispěla i nedávná návštěva německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera a šéfa francouzské diplomacie Jeana-Marca Ayraulta v Kyjevě a na Donbasu. 

Jak upřesnila mluvčí ukrajinské delegace Darka Oliferová, dohoda vytváří podmínky k tomu, aby se v dotčených oblastech nepoužívaly ani ruční zbraně. Zároveň potvrzuje závazek, že musí zmizet veškerá děla a minomety, což stanovily už mírové dohody podepsané loni v únoru. 

O uzavření dohody už v úterý informoval vůdce luhanských radikálů Vladislav Dějněgo. Povstalci jsou prý s dohodou plně spokojeni. 

V minulých dnech se o oddělení bojujících stran zvýšenou měrou snažili členové takzvané normandské skupiny, která zahrnuje představitele Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska.  

Francouzský prezident François Hollande v úterním projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku prohlásil, že nová schůzka normandské skupiny na úrovni hlav států se může uskutečnit "během nejbližších týdnů".
 

Autor:  Lukáš Matoška,  Český rozhlas  (ČRo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace