Zprávy → Evropa25. srpna  2016 v 22:48  

Pátrání po přeživších v Itálii ohrožují další otřesy. Amatrice vyzvalo novináře k odchodu

Další otřesy v italském Amatrice mezi sutinami zvedly prach - Foto:  Reuters

Další otřesy v italském Amatrice mezi sutinami zvedly prachFoto:  Reuters

Pátrání po obětech středečního zemětřesení v Itálii ohrožují pokračující silné otřesy. Úřady obce Amatrice, která byla téměř srovnaná se zemí, proto vyzvaly novináře, aby kvůli vlastní bezpečnosti oblast opustili. Do některých míst se vzhledem k rozsahu škod nebudou moct vrátit ani jejich obyvatelé. Bilance obětí stoupla na 250, zraněno bylo na 365 osob.

„Zkusíme spát ve stanu. Náš dům je stejně zničený a já se bojím do města vstoupit, zbytky budov tam na vás mohou spadnout kdykoli,“ neskrývala obavy mladá matka z Amatrice. 

Následné otřesy přesahující čtyři stupně Richterovy škály totiž i nadále ohrožují všechny, kteří se v postižených obcích pohybují, tedy včetně záchranářů. 

Vážná situace je i v Accumoli. Do dalšího z nejvíce zasažených měst se podle záchranářů život vzhledem k totální destrukci většiny domů už nikdy nevrátí. 

 

Jak na zemětřesení reagují italská média i politici se zvláštního zpravodaje Roberta Mikoláše a publicisty Víta Kučíka ptal Michael Rozsypal

Vložit na svůj web

Pátrání po zasypaných lidech stále pokračuje. Agentura ANSA s odkazem na hasičský sbor informovala, že se záchranářům ze sutin podařilo vyprostit 215 živých.  

Dalším možným přeživším ale podle italské civilní ochrany dochází čas. 

Italská vláda na večerním krizovém zasedání vyhlásila stav nouze, informovala agentura DPA. Cílem opatření je rychle a bez byrokratických průtahů poskytnout pomoc potřebným. V první fázi kabinet premiéra Mattea Renziho uvolnil 50 milionů eur, tedy zhruba 1,4 miliardy korun. 

Středeční série otřesů o síle až 6,2 stupně měla epicentrum asi 150 kilometrů od Říma. Podle současné bilance je obětí 250, úřady ale upozorňují, že to ještě nemusí být konečné číslo. Mezi mrtvými jsou Rumuni, Španěl a Albánec. Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že postižen byl i neupřesněný počet Britů. 

Zemětřesení v Itálii - Foto:  ČTK

Autor:  Robert Mikoláš  (mir),  Český rozhlas  (ČRo),  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace