Zprávy → Evropa26. září  2016 v 15:01  

Peníze pochází z Vatikánu, zachránil jsem papeže. Německý špion Mauss se brání obvinění z krácení daní

Mauss měl podle vyšetřovatelů do státní kasy odvést zhruba 15 milionů eur (ilustrační foto) - Foto: Anssi Johansson, Public domain

Mauss měl podle vyšetřovatelů do státní kasy odvést zhruba 15 milionů eur (ilustrační foto)Foto: Anssi Johansson, Public domain

Nejznámější německý tajný agent opředený mnoha legendami je před soudem v Bochumi. Státní zastupitelství obvinilo 76letého Wernera Mausse z daňových podvodů. Vyšetřovatelé totiž objevili na jeho kontě u švýcarské banky UBS spoustu nezdaněných peněz, ze kterých měl Mauss do státní kasy odvést v posledních letech kolem 15 milionů eur.

Werner Mauss tvrdí, že peníze nejsou jeho, je jen správcem účtu a finančními prostředky může pouze disponovat. Podle něj jsou totiž určené na jeho tajné špionské operace. 

Mauss tvrdí, že peníze pochází z Vatikánu, protože údajně zachránil papeže Benedikta XVI. před úkladnou vraždou. Další část peněz, které jsou na tajném účtu, prý pochází také z Izraele, pro který Mauss pracoval. 

Podle Vatikánu je to naprostá hloupost. Bývalý ministr obrany Izraele Amir Peretz potvrdil, že Werner Mauss pro ně v minulosti skutečně získával informace. Zda ale peníze pochází z Izraele, zůstává nejasné. Samotný Werner Mauss na otázky odpovídá tím, že jde o tajné informace a víc říct nemůže. 

Mauss byl soukromým detektivem, který měl v 60. letech velké úspěchy v pátrání po zločincích. Jeho služby si později najímala také německá kriminálka, a dokonce i německé tajné služby. Měl také prokazatelné kontakty do vysoké politiky. 

Od roku 2000 s ním už ale německé úřady nespolupracují. Kolem jeho postavy existuje mnoho mýtů a legend, které Mauss sám přiživuje. O tom, zda je vše, co o sobě říká, pravda, se dá proto pochybovat. 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace