Zprávy → Evropa2. září  2016 v 06:28  

Počet útoků v Donbasu se po vyhlášení příměří razantně snížil

Donbas je zčásti kontrolován proruskými separatisty - Foto:  Reuters

Donbas je zčásti kontrolován proruskými separatistyFoto:  Reuters

Ukrajinská armáda i proruští separatisté v Donbasu zatím víceméně respektují příměří. To vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko a platí od čtvrtka. Porošenko během středeční návštěvy východoukrajinského Mariupolu oznámil, že příměří v Donbasu podporují OBSE, Francie i Německo, které se spolu s Ruskem snaží řešit ukrajinský konflikt v rámci takzvané normandské čtyřky.

Velení ukrajinských sil oznámilo, že jednotky proruských separatistů celkem šestkrát ostřelovaly ukrajinské pozice z těžkých zbraní. Ukrajinská armáda podle tohoto prohlášení palbu neopětovala. Intenzita útoků se ale razantně snížila.  

Den před začátkem příměří pozorovatelé OBSE zaznamenali 95 útoků vedených z obou stran v Doněcké oblasti a 155 explozí v sousední Luhanské oblasti. Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Rusko bude dodržování příměří všemožně podporovat. 

Podle agentury TASS jde už o deváté příměří na východní Ukrajině od podzimu 2014. To předchozí začalo na konci dubna. Nejdřív ho narušovaly jen drobné incidenty, ty ale později přerostly v prudké boje. 

Autor:  Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace