Zprávy → Evropa27. srpna  2016 v 06:00  

Pochybuji, že by se chtěl po zemětřesení někdo vracet, říká lékárník ze zničeného Accumoli

Následky zemětřesení v městečku Accumoli - Foto: Robert Mikoláš

Následky zemětřesení v městečku AccumoliFoto: Robert Mikoláš

„Je to opravdu veliký rozdíl, před a po,“ říká lékárník Pierro po návratu do zemětřesením postiženého městečka Accumoli. Podobně přicházejí v těchto dnech na postižená místa i další lidé. Zavzpomínat, nebo uctít památku těch, kteří zemřeli.

„Vrátil jsem se, abych pomohl. Mám tady v batohu nějaké utěšující prostředky, nakonec jsem ale nikoho ze svých sousedů nenašel,“ říká pan Pierro. 

Vysoký čtyřicátník právě míří k polorozbořené lékárně na náměstí svatého Františka. Je totiž lékárník a dlouhé roky každý den vydával místním obyvatelům masti, prášky nebo někdy jen dobrou radu. 

Znal tu úplně každého, často se prý po práci scházeli v jediném místním baru a pravidelně se aktivně účastnil i každoročních oslav svatého Antonína. 

 

V zemětřesením postiženém městečku Accumoli natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Vložit na svůj web

„Byl jsem členem kapely, která vždy v lednu na svátek ochránce zvířat obcházela dům od domu, vyhrávala a od každého dostala něco dobrého k jídlu a pití. No a potom jsme to všichni společně snědli,“ říká a při vzpomínce se lehce usměje. 

Najednou se však ozve rána – opět další otřes. A pak znovu – jedna ze stěn poškozeného domu se právě zřítila. 

Chvilku vyčkáváme a pak se jdeme podívat. Jedinou přístupovou cestu do obce nacházející se vysoko nad údolím zasypala hromada kamení a prach pokryl stromy u parčíku, který se doslova utrhl od svahu. Krátce na to už je však opět ticho. 

Záchranáři, kteří přespávali na centrálním náměstí obklopeném policejní stanicí, radnicí a několika vesměs těžce poškozenými krámky, už odjeli. 

„Jaká je budoucnost této obce? Nevím. Většinou tu žili staří lidé, takže pochybuji, že by se někdo chtěl vracet. Spíše odjedou k dětem, do Říma, Rieti a dalších velkých měst. Těžko si umím představit, že by se město podařilo obnovit, vždyť by se muselo postavit prakticky celé nové,“ dodává Pierro. 

Zemětřesení v Itálii- výběr - Foto:  ČTK

Autor:  Robert Mikoláš  (mir),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace