Zprávy → Evropa23. září  2016 v 06:30  

Polský Sejm bude hlasovat o potratech. Navržen je jejich úplný zákaz i větší dostupnost

Polský Sejm projedná dva naprosto rozdílné návrhy o dostupnosti potratů (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Polský Sejm projedná dva naprosto rozdílné návrhy o dostupnosti potratů (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

V dolní komoře polského parlamentu se bojuje o dostupnost potratů. Návrh na jejich úplný zákaz předložil občanský výbor Stop potratům. Jejich větší dostupnost naopak navrhuje organizace Zachraňme ženy. Polsko má teď spolu s Irskem nejpřísnější pravidla pro umělé přerušení těhotenství v Evropské unii.

„Potrat je masakrem nevinných dětí. Je peklem pro ženy a morální hanbou mužů,“ prohlásila Joanna Banasiuková z výboru Stop potratům. Proto je podle ní nutné umělé přerušení těhotenství úplně zakázat. 

Organizace Zachraňme ženy naopak chce, aby měly Polky právo požádat o potrat do 12. týdne těhotenství, stejně jako v České republice. 

„Existuje obrovské potratové podzemí. V jeho důsledku se v Polsku každý rok nelegálně přeruší sto tisíc těhotenství,“ řekla poslancům členka této organizace Barbara Nowacka. 

Pravidla pro potraty jsou v Polsku údajně druhá nejpřísnější v rámci Evropy, a to hned po Irsku. Provádět se smějí jen ve třech případech – pokud je ohrožen život matky, pokud je plod poškozen nebo pokud bylo početí výsledkem zločinu, tedy znásilnění nebo incestu. 

Potratová turistika 

Potraty se ovšem přímo v Polsku provádějí i načerno, nebo Polky zákon obcházejí takzvanou potratovou turistikou. Nejčastěji vyjíždějí za umělým přerušením těhotenství do České republiky nebo na Slovensko, ty bohatší míří i do Rakouska. 

V průzkumech veřejného mínění se většina Poláků staví proti úplnému zákazu potratů, i když takové návrhy mají podporu vlivné katolické církve. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo),  dab

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace