Zprávy → Evropa27. září  2016 v 10:40  

Polský soud rozhodne o ‚antismogové’ vyhlášce. Pro Krakov by znamenala zákaz topení uhlím

Podle Světové zdravotnické organizace zemřou každoročně kvůli znečištěnému ovzduší 3 miliony lidí (ilustrační foto) - Foto: Stock Exchange

Podle Světové zdravotnické organizace zemřou každoročně kvůli znečištěnému ovzduší 3 miliony lidí (ilustrační foto)Foto: Stock Exchange

Každý rok umírají kvůli znečištěnému ovzduší 3 miliony lidí. Uvádí to zpráva Světové zdravotnické organizace, podle které žije přes 90 procent obyvatel planety v oblastech, kde znečištění překračuje doporučené limity. Smog je velkým problémem i v sousedním Polsku.

Krakov má každou zimu vážný problém se smogem. V domácnostech a komunálních kotelnách se často topí nekvalitním uhlím nebo se dokonce pálí odpadky. 

Takzvaná antismogová vyhláška proto zavádí od roku 2019 zákaz topení uhlím a dřevem na území Krakova. 

Podle odpůrců ale vyhláška odporuje principu rovnosti práva. V jiných polských městech se stejně znečištěným ovzduším totiž takový zákaz nemají a ani s ním v budoucnu nepočítají. 

Čtěte také: Devět z deseti obyvatel planety žije ve znečištěném ovzduší, varuje zpráva WHO

Mezi hlavní zdroje znečištění podle Světové zdravotnické organizace patří neefektivní druhy dopravy, domácí paliva, uhelné elektrárny a aktivity spojené s průmyslem. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace