Zprávy → Evropa9. srpna  2016 v 07:06  

Polští politici se přou o kontroly na hranici s Ruskem

Polská vláda chce ponechat kontroly na hranici s Ruskem (ilustrační foto) - Foto: Lucie Valášková

Polská vláda chce ponechat kontroly na hranici s Ruskem (ilustrační foto)Foto: Lucie Valášková

Politici ve Varšavě se přou o kontroly na rusko-polské hranici. Konzervativní vláda odmítá obnovit takzvaný malý pohraniční styk s Kaliningradskou oblastí. Odvolává se přitom na bezpečnostní riziko, které podle ní Rusko představuje. Opozice zase poukazuje na škody, které tím vláda způsobuje polským obchodům a podnikům v pohraničí.

„Jde o pracovní místa a živobytí mnoha Poláků,“ připomíná vládě opoziční poslankyně Katarzyna Lubnauerová ze strany Moderní.pl. 

Varšava pozastavila malý pohraniční styk s Ruskem oficiálně jen kvůli červencovému summitu NATO a návštěvě papeže. Minulý týden ho ale odmítla obnovit s vysvětlením, že musí chránit bezpečnost Poláků. 

Jenže tím ztíží cestování Rusům, kteří jezdili v rámci malého pohraničního styku do velkých obchodů postavených kousek od hranice nakupovat zboží a potraviny všeho druhu. 

Podle místních zastupitelství v pohraničí a opozice tak vláda zbytečně provokuje Moskvu a hlavně ztěžuje ekonomickou situaci ve venkovském regionu, kde není moc jiných pracovních příležitostí.  

Podle polského statistického úřadu například loni přijelo v rámci malého pohraničního styku 1,318 milionu Rusů. Každý z nich v zemi průměrně utratil v přepočtu téměř 3000 korun. 

Autor:  Vít Pohanka  (vpo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace