Zprávy → Evropa6. října  2013 v 15:39  

Potápěči vyzdvihli z vraku u Lampedusy další desítky těl afrických uprchlíků

Vojáci transportují nalezená těla obětí tragédie u ostrova Lampedusa - Foto:  Reuters

Vojáci transportují nalezená těla obětí tragédie u ostrova LampedusaFoto:  Reuters

Italští potápěči se znovu vydali na moře, aby se pokusili vyzdvihnout těla obětí afrických uprchlíků z potopené lodě u italského ostrova Lampedusa. Operaci včera zastavilo špatné počasí.

Loď s běženci z Afriky se potopila ve čtvrtek u ostrova Lampedusa, který je od Afriky jen 113 kilometrů. Podle nejnovějších informací utonulo téměř 400 uprchlíků. Zachránit se podařilo jen 155 lidí. 

Dnes potápěči vyprostili další desítky těl, která jsou uvězněná ve vraku lodi v hloubce 45 metrů. Počet obětí tak stoupl na 121. Ve vraku je ale podle odhadů potápěčů stále více než 300 mrtvých. 

 

Z Itálie se přihlásila spolupracovnici Radiožurnálu Lucie Chvojková

Vložit na svůj web

Identifikace obětí je složitá. Mnoho z nich má v kapse jen fotografie svých blízkých a zůstanou pravděpodobně beze jména. Podle italských zákonů budou uprchlíci vyšetřováni pro ilegální imigraci a hrozí jim pokuta až 5 tisíc EUR, na kterou nikdo z nich nemá peníze. 

Italské deníky mezitím zveřejňují otřesná svědectví rybářů, kteří vytáhli na své loďky na 50 topících se uprchlíků a žádali členy pobřežní hlídky, aby je převzali na palubu. Rybáři tvrdí, že kdyby lodě pobřežních hlídek zasáhly včas, mohlo se zachránit mnohem více lidí. Úřady to ale odmítají. 

Trest za záchranu 

Rybáři, kteří tonoucím uprchlíkům zachránili život, si dokonce nejsou jistí, zda nemohou být podle aktuálně platného zákona o imigraci obviněni z napomáhání trestnému činu nelegální imigrace. V tuto chvíli je ale zatím nikdo neobvinil. 

Obyvatelé Lampedusy už roky volají po větší intervenci státu a Evropy a také po otevření bezpečnějšího a důstojnějšího koridoru do Evropy, který by podal pomocnou ruku lidem, utíkajícím před válkou a hladem. 

Kvůli vážné politické situaci v severní Africe i na Blízkém východě se dá totiž čekat, že se bude situace nadále zhoršovat a Itálie ji nedokáže řešit sama. Jen od čtvrtka, kdy došlo k potopení lodi, přirazilo k břehům Sicílie a Kalábrie dalších 350 uprchlíků tentokrát ze Sýrie a Somálska. 

V úterý se sejdou k jednání ministři vnitra zemí EU a téma ilegální imigrace bude také na programu jednání vrcholné schůzky Unie 24. a 25. října v Bruselu. 

Autor:  Lucie Chvojková, Igor Maňour  (ima)
Pořad: Víkendový Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 14:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace