Zprávy → Evropa6. ledna  2016 v 14:14  

Před soudem v Turecku stanou členové opozice obvinění z pokusu o převrat

Podporovatelé Gülenova hnutí protestovali loni v říjnu proti obsazení opozičních médií (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Podporovatelé Gülenova hnutí protestovali loni v říjnu proti obsazení opozičních médií (ilustrační foto)Foto:  Reuters

V Istanbulu začíná proces s příslušníky opozice, kteří jsou obviněni z pokusu o státní převrat v roce 2013. V nepřítomnosti bude souzen i duchovní Fethullah Gülen. Tento ostrý kritik prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se skrývá ve Spojených státech.

Úřady viní duchovního Gülena a jeho příznivce z vytváření „paralelních státních struktur“ v Turecku a z pokusu o státní převrat. 

V roce 2013 vypukl korupční skandál, do kterého byl údajně zapleten i samotný Erdogan a lidé z jeho okolí. Turecký prezident ale tvrdí, že důkazné telefonní nahrávky byly vykonstruované právě Gülenovými stoupenci. 

Následovaly čistky v policii, na soudech a prokuratuře. Teď stane téměř sedm desítek prezidentových údajných odpůrců před soudem.  

 

Před soudem v Turecku stanou členové opozice obvinění z pokusu o převrat

Vložit na svůj web

Jde vesměs o vysoce postavené osoby. Obviněni jsou tito lidé z toho, že se snažili diskreditovat vládu a uchopit moc. 

74letý Fethullah Gülen je islámský myslitel, filantrop a duchovní vůdce náboženského hnutí, ke kterému se hlásí přes 10 milionů členů z celého světa.  

V roce 2008 se umístil na prvním místě v anketě o nejvýznamnější intelektuály současnosti pořádané americkým časopisem Foreign Policy. 

Ve 140 zemích fungují Gülenovy školy, kde se vzdělávají mladí umírnění muslimové. Jen v Turecku jich bylo zřízeno na 300 a prošla jimi řada příslušníků elit – soudci, prokurátoři, učitelé i novináři. Kritici ovšem upozorňují, že hnutí má v některých ohledech charakter náboženské sekty. 

V Turecku se ke Gülenovu hnutí hlásí zhruba 15 procent obyvatel. Právě z jeho řad přicházejí podle Erdogana do státních orgánů i redakcí lidé, kteří chtějí prezidenta svrhnout.  

Autor:  Jaromír Marek  (jma)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace