Zprávy → Evropa12. září  2016 v 07:32  

Předčasné volby v Chorvatsku vyhráli konzervativci, sociální demokraté skončili druzí

Předseda Chorvatského demokratického společenství Andrej Plenković - Foto:  Reuters

Předseda Chorvatského demokratického společenství Andrej PlenkovićFoto:  Reuters

Žádná z chorvatských politických stran nezískala v předčasných parlamentních volbách absolutní většinu. Chorvatsko tak zřejmě čekají náročná vyjednávání o nové vládní koalici. Nejvíc hlasů dostali od voličů konzervativci z Chorvatského demokratického společenství. Opoziční Sociálně-demokratická strana skončila druhá. Třetí příčku obsadil stejně jako v minulých volbách liberální Most.

„Jsme připravení spolupracovat se stranami, které jsou nám blízké svým programem a světonázorem,“ řekl předseda Chorvatského demokratického společenství Andrej Plenković. Slíbil vytvořit stabilní proevropskou vládu, jejíž program bude zaměřený na rozvoj země. 

Podle šéfa opoziční Sociálně-demokratické strany Zorana Milanoviće zatím není jasné, kdo nakonec vládu sestaví. „Potřebujeme stabilní vládu. Která to bude, to v tuto chvíli nevíme. Jsme připraveni vyjednávat,“ prohlásil Milanović. 

Ve vyjednáváních o podobě budoucí chorvatské vlády může důležitou roli znovu sehrát liberální Most. Strana bude podle svých lídrů trvat na přijetí zákonů, které mají zlepšit fungování státní správy nebo ulevit malým a středním podnikatelům, a kterými podmiňuje spolupráci v nové vládě. 

V předčasných parlamentních volbách hlasovalo necelých 53 procent voličů. To je téměř o deset procent méně než loni v listopadu při řádných volbách. 

Předčasné volby v Chorvatsku si vynutil rozpad koalice Chorvatského demokratického společenství a Mostu, která začala vládnout pouze koncem ledna. Vyvrcholil tak spor kolem obvinění z korupce, kterým čelil bývalý šéf HDZ a vicepremiér Tomislav Karamarko. Předvolební kampaň se podle DPA z velké části soustředila na osobní útoky mezi politiky, přičemž jen malá pozornost byla věnována konkrétním otázkám, jako je pomalé zotavování chorvatské ekonomiky. 

Autor:  Tea Parkanová,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace