Zprávy → Evropa3. září  2016 v 19:12  

Přes 30 tisíc lidí se sešlo na kurdské demonstraci v Kolíně nad Rýnem

Proti politice tureckého prezidenta Erdogana protestovalo v německém Kolíně nad Rýnem asi 30 tisíc lidí - Foto:  Reuters

Proti politice tureckého prezidenta Erdogana protestovalo v německém Kolíně nad Rýnem asi 30 tisíc lidíFoto:  Reuters

Přes 30 tisíc lidí protestovalo v Kolíně nad Rýnem proti politice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Demonstraci svolali Kurdové, vadí jim Erdoganovo údajné diktátorské chování nebo vstup turecké armády do severní Sýrie. Ankara navíc v rámci boje s Islámským státem útočí i na pozice separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Někteří účastníci protestu drželi portréty vězněného vůdce PKK.

Na akci v kolínské čtvrti Deutz protestanti podle agentury Reuters v němčině křičeli hesla jako: „Ani vojenský převrat, ani civilní diktatura.“ 

Policejní mluvčí uvedl, že na klidný průběh demonstrace dohlíželo zhruba tisíc policistů. Během akce bylo zabaveno jen několik zakázaných vlajek a plakátů PKK. 

Mnoho lidí neslo také plakáty s fotografií Abdullaha Öcalana, uvězněného vůdce Strany kurdských pracujících, která je na seznamu teroristických skupin Evropské unie a Spojených států a je zakázána také v Německu. 

O Öcalanovi, který je v Turecku vězněný od roku 1999, nejsou od nepovedeného pokusu o puč z 15. července k dispozici žádné informace. Skupina kurdských politiků a aktivistů v Turecku oznámila, že v příštím týdnu začne s hladovkou, aby si tak vybojovala právo Öcalana vidět. 

Strana kurdských pracujících bojuje proti Ankaře už přes 30 let. Usiluje o nezávislost části země obývané převážně Kurdy. Turecko, Spojené státy i Evropská unie ji považují za teroristickou organizaci. Při bojích už od 80. let zemřelo přes 40 tisíc lidí.

Vůdce Strany kurdských pracujících je držen v izolaci od loňských nepovedených mírových jednání mezi PKK a tureckou vládou. Organizátoři demonstrace tvrdí, že víc než 30 let trvající konflikt se podaří vyřešit jen s jeho přizváním k mírovým rozhovorům. 

„Demonstrujeme, protože s námi nebylo zacházeno 30 let férově, ale také proto, že Německo podporuje takové chování skrze dodávky zbraní a zákazy kurdských skupin v Německu,“ řekl pro agenturu Reuters Yavuz Fersoglu, mluvčí kurdské skupiny, která protest v Kolíně zorganizovala. 

Policie během demonstrace na krátkou dobu uzavřela také nedaleký most kvůli podezřelému odloženému batohu. Pyrotechnici v něm ale nic nebezpečného nenašli. 

Kurdská demonstrace v Kolíně nad Rýnem - Foto:  Reuters

Před pěti týdny v Kolíně nad Rýnem podpořilo Erdogana asi 40 tisíc jeho příznivců. Německý ústavní soud tureckému prezidentovi zakázal demonstranty oslovit přes video. Ankara toto rozhodnutí kritizovala. 

Čtěte také: Turecko podniklo další vpád do severní Sýrie. Tanky útočí u města Ar-Raj

V jihovýchodním Turecku mezitím pokračují střety mezi armádou a Stranou kurdských pracujících. Ankara tvrdí, že při sobotních bojích zahynulo nebo bylo zraněno asi sto povstalců. Podle agentury Reuters zemřelo taky pět tureckých vojáků. 

Kurdští separatisté a turecká vláda se v roce 2013 dohodli na příměří. To ale v červenci loňského roku selhalo. 

Autor:  Dominika Píhová, Ondřej Klapal

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace