Zprávy → Evropa15. srpna  2016 v 16:19  

Při objevování jeskyně na Slovensku zemřel český speleolog

K neštěstí došlo v Jeskyni ztraceného prstenu (ilustrační foto) - Foto: Alexej Maximov

K neštěstí došlo v Jeskyni ztraceného prstenu (ilustrační foto)Foto: Alexej Maximov

Na Slovensku o víkendu zemřel český jeskyňář. Badatele zavalil kámen právě ve chvíli, kdy prozkoumával nově objevenou jeskyni v pohoří Velká Fatra nedaleko Banské Bystrice. Zasypanému muži pomáhali ještě před příjezdem záchranářů jeho kolegové, zraněnému už ale pomoct nedokázali.

Kolegům zasypaného jeskyňáře se ještě do příchodu horských záchranářů podařilo zával uvolnit a také začali s resuscitací postiženého.  

Jeho zranění byla podle horské služby tak vážná, že jim na místě podlehl. V jeskyni zasahovaly dvě desítky záchranářů. 

„Když jsme přišli na místo, byli tam už naši jeskynní záchranáři z Donoval, kteří byli nejblíže, a kamarádi jeskyňáře, kterému se neštěstí stalo,“ popisuje zásah záchranář Petr Němec ze Slovenské jeskynní záchranné služby. 

 

O záchranné akci v jeskyni na Slovensku mluvil Petr Němec ze Slovenské jeskynní záchranné služby

Vložit na svůj web

„Informovali nás o tom, co se všechno stalo a jak dlouho jim to trvalo. My jsme sešli dolů a začali jsme s obhlídkou místa a s přípravami transportu na povrch,“ doplňuje. 

K neštěstí došlo v Jeskyni ztraceného prstenu, která byla podle Slovenské speleologické společnosti objevena letos v červnu. Jeskyně se nachází u osady Môce asi 25 kilometrů od Banské Bystrice a nedaleko lyžařského střediska Donovaly.  

Podle záchranáře Petra Němce se jednalo o nešťastnou náhodu. „Objevovali nové části jeskyně a už se chystali k východu ven a tehdy se to stalo,“ uvádí Němec. V jeskyni, ve které k nehodě došlo, podle Němce nehrozí bezprostředně žádné nebezpečí. 

„Jeskyně je nově objevená a ne moc známá. Jsou tam vertikální stupně a úzké plazivky, ale na první pohled žádné nebezpečí není vidět,“ dodává slovenský záchranář Němec. 

Neštěstí ve slovenských jeskyních jsou spíše ojedinělá. Například v roce 2009 bylo v jeskyni na východě Slovenska nalezeno tělo Čecha, který podle slovenských médií ve vlasti čelil obžalobě z přípravy vraždy nadřízeného.  

Autor:   ČRo,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace