Zprávy → Evropa23. srpna  2016 v 22:00  

Při selhání dohody s Tureckem hrozí příliv dalších 180 tisíc běženců, varuje řecký ministr

Podle řeckého ministra pro migraci Muzalase hrozí při selhání dohody s Tureckem příliv dalších 180 tisíc běženců (archivní foto) - Foto:  Reuters

Podle řeckého ministra pro migraci Muzalase hrozí při selhání dohody s Tureckem příliv dalších 180 tisíc běženců (archivní foto)Foto:  Reuters

Řecko bude čelit další bezprecedentní vlně uprchlíků a přistěhovalců, pokud ztroskotá jarní dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o protiimigračních opatřeních. Podle řeckých médií to v úterý řekl ministr pro migraci Jannis Muzalas, který odhadl, že by tuto jihovýchodní evropskou zemi zaplavilo dalších 180 tisíc lidí.

Turecko v rámci stále napjatějších vztahů s unií v poslední době vyhrožuje, že přestane dohodu respektovat, pokud Brusel nezruší vízovou povinnost pro turecké občany cestující do EU. Unie se znepokojením sleduje poslední politický vývoj v Turecku, kde po nezdařeném údajném puči posiluje prezident Recep Tayyip Erdogan svou osobní moc a stále tvrději pronásleduje svoje oponenty, a zrušení víz zatím odmítá. 

Řecký ministr Muzalas zároveň informoval, že úřady v současnosti evidují v zemi kolem 54 tisíc běženců, ale odhadují, že jich je na řeckém území zhruba o 6000 víc. Stále jich je kolem 11 tisíc v registračních střediscích na ostrovech ve východoegejském moři, kam se napřed dostali při opouštění Turecka. 

Atény plánují, že do Vánoc by mohly mít zajištěny veškeré ubytovací kapacity pro běžence a migranty, kteří se nyní v Řecku nacházejí. Opětovný nárůst počtu nově příchozích by jim udělal čáru přes rozpočet. Úřady v posledních dnech už zaznamenaly varovné signály zvýšeného přílivu osob na 300 denně. 

Muzalas také informoval, že přes 7700 přistěhovalců již prošlo procedurou splňující podmínky pro přestěhování do jiných zemí EU na základě kvót dohodnutých loni. 

Česko, Slovensko a Maďarsko s tímto systémem ale nesouhlasí. Řada dalších zemí unie sice kvóty odsouhlasila, v praxi ale nijak nepostoupila v tom, aby uprchlíky začala hromadně přijímat. 

Do Evropy se loni přes Řecko dostal přes milion běženců a přistěhovalců. Většina jich přes balkánské státy zamířila do Německa. Z rakouské iniciativy byly hranice na Balkáně počátkem roku postupně uzavřeny. Pak byla sjednána dohoda EU s Tureckem. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace