Zprávy → Evropa15. září  2014 v 08:18  

Proruští separatisté zadržovali dva zpravodaje Českého rozhlasu

Martin Dorazín a Vít Pohanka - Foto:  Český rozhlas

Martin Dorazín a Vít PohankaFoto:  Český rozhlas

Proruští separatisté na Ukrajině na několik hodin zadrželi zvláštní zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína a Víta Pohanku. K události došlo v neděli v Doněcku. Vít Pohanka nechtěl událost přeceňovat, podle něj šlo spíš o „nepříjemnou lapálii“.

Jak Pohanka popsal, k incidentu došlo, když mu Dorazín, který už v Doněcku působí delší dobu, ukazoval město. 

„Byli jsme na mostě směrem k doněckému letišti, kde se včera bojovalo. Dokonce jsme si tam natočili standardní rozhovor s proruskými ozbrojenci, kteří na tom mostě mají zátarasy… Když jsme se potom vraceli pěšky do centra města, tak nás zadržel nějaký jiný doněcký ozbrojenec,“ líčil Pohanka. 

 

Ukrajinští separatisté na několik hodin zadrželi dva zpravodaje ČRo. Incident přiblížil jeden z nich – Vít Pohanka

Vložit na svůj web

Separatistovi se zdálo podezřelé nahrávací zařízení, které zpravodajové měli. 

„Nejdřív nás vzali na stanoviště jedné ozbrojenecké skupiny. To, pravda, to bylo trošku nepříjemné, nechovali se k nám moc vybíravě, vzali nám všechny věci z kapes včetně dokladů, kreditních karet či telefonů. Drželi nás tam asi tři hodiny, potom nás převezli na velitelství, kde drží jiné zajatce, předpokládám většinou lidi z ukrajinské armády, ale dali nás do oddělené místnosti,“ uvedl Pohanka. 

Nepříjemná situace, během níž se zadržení novináři ptali, co s nimi bude, trvala celkem kolem sedmi hodin. Nakonec zpravodajům pomohly kontakty Martina Dorazína. 

„Vlastně to všechno viselo jenom na tom, abychom si mohli zatelefonovat… Když nás pustili po zhruba sedmi hodinách k telefonu, tak Martin Dorazín zavolal jednoho velitele doněckých bojovníků, se kterým se znal předtím, a ten potom pro nás poslal auto. Přijeli pro nás a vlastně se nám nakonec omlouvali, že to nechtěli udělat, a všechno nám vrátili, takže všechno dobře dopadlo,“ přiblížil Pohanka. 

Vít Pohanka už má se zajetím zkušenosti. Letos uplynulo deset let od doby, kdy ho společně se dvěma dalšími českými novináři unesli a několik dní zadržovali povstalci v Iráku.  

Poslední zkušenost z Ukrajiny však nechtěl přeceňovat, podle něj se ani nedá mluvit o zajetí, ale šlo spíš o „zadržení“. 

„Byla to spíš taková nepříjemná lapálie, ale ilustrující skutečnost, že na podobných místech, jako je Doněck, se teď s něčím takovým musí počítat,“ doplnil Pohanka. 

Na Ukrajině sice oficiálně trvá příměří mezi vládními a separatistickými oddíly, ale i tak jsou slyšet zbraně. Včera bylo v Doněcku a okolí slyšet střelbu prakticky po celý den, a to jak z těžkých zbraní, tak i z ručních. Z porušování klidu se obviňují obě strany navzájem. 

Související weby

Vše o krizi na Ukrajině

Autor:  Vít Pohanka  (vpo),  kap

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace