Zprávy → Evropa11. října  2016 v 12:59  

Putin nepřijede do Paříže. Hollande se s ním kvůli ruským akcím v Sýrii odmítl setkat

Vladimir Putin cestu do Francie nepřijede. Hollande se s ním odmítl setkat (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Vladimir Putin cestu do Francie nepřijede. Hollande se s ním odmítl setkat (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Prezident Vladimir Putin odložil návštěvu Paříže. Francouzský prezident Francois Hollande se s ním totiž kvůli ruským akcím v Sýrii odmítl setkat. Francie navíc požaduje, aby ruské a syrské akce v Sýrii vyšetřil mezinárodní trestní tribunál v Haagu.

Schůzka s francouzským prezidentem Hollandem byla plánována rok dopředu. O víkendu však elysejský palác naznačil, že vzhledem k ruským akcím v Sýrii se Hollande odmítá s Putinem setkat. 

Ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dokonce prohlásil, že by se Rusko mělo za své činy a zejména za bombardování civilních objektů v Sýrii zodpovídat před mezinárodním soudním tribunálem v Haagu. 

Putin na setkání ale trval. Ve středu měl otevřít v Paříži ruské pravoslavné centrum, kde se měl objevit také Francois Hollande. Poté měla následovat bilaterální jednání. Po sérii diplomatických výměn mezi oběma zeměmi a jasném postoji Hollanda nakonec Putin cestu odložil. 

Francouzský prezident považuje vzájemný dialog obou zemí za nezbytně nutný. S Putinem je připraven se sejít v případě, že budou moci pokročit směrem k míru v Sýrii, uvedla agentura Reuters. 

Podle mluvčího Kremlu je Vladimir Putin připraven na setkání s Hollandem, až bude pro jeho francouzský protějšek vhodný čas. Neplánuje ale samostatnou schůzku jen kvůli Sýrii. 

Autor:  Jan Šmíd  (jšm),  dp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace