Zprávy → Evropa12. září  2016 v 13:03  

Rakušané v říjnu prezidenta volit nepůjdou, kvůli technickým problémům s lístky

Prezidentská kampaň v Rakousku - Foto:  Reuters

Prezidentská kampaň v RakouskuFoto:  Reuters

Opakované druhé kolo voleb rakouského prezidenta se odkládá. Oznámil to dnes ve Vídni ministr vnitra Wolfgang Sobotka, podle nějž by se mohlo volit někdy na přelomu listopadu a prosince. Ve druhém kole hlasování se střetnou bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen a člen pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer.

Původně se mělo hlasování uskutečnit 2. října, to se však volit nebude. 

„Nemám jinou možnost než požádat parlament o posunutí volebního termínu. Mohlo by to být 27. listopadu nebo 4. prosince,“ uvedl Wolfgang Sobotka. 

Důvodem odkladu jsou vadné obálky hlasovacích lístků pro korespondenční hlasování. Náhradou za vadné obálky by podle ministra měly být jednoduché volební obálky, jaké se používaly do roku 2009. 

 

O odkladu druhého kola prezidentské volby v Rakousku mluvil zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Vložit na svůj web

Krom toho by jejich výroba měla být svěřena státní tiskárně. 

„Pokud to půjde, chceme volby stihnout ještě letos, v takovém případě ale musíme nejenom změnit zákon, ale také vymyslet novou, bezpečnou hlasovací obálku,“ dodal ministr. 

Vadné obálky se objevily v uplynulých dnech v několika spolkových zemích, naposledy v Salcbursku. Problém způsobuje nekvalitní lepicí proužek na obálkách určených ke korespondenční volbě. 

Přitom platí, že pokud se po odeslání obálka s hlasovacím lístkem rozlepí, musí volební komise hlas prohlásit za neplatný, protože existuje možnost, že s lístkem po příslušném voliči manipuloval ještě někdo jiný.  

Problém by se mohl týkat až 1,5 milionu obálek určených pro korespondenční volbu, které jednotlivé rakouské obce již obdržely.  

Právě nesrovnalosti při sčítání korespondenčních hlasů přitom vedly k tomu, že FPÖ napadla květnové druhé kolo voleb, v němž Hofera těsně porazil Van der Bellen o 30.863 hlasů. Soud následně hlasování skutečně zrušil.  

V Rakousku tak zatím zůstává vše při starém. Do doby zvolen regulérního prezidenta zastupují podle ústavy hlavu státu tři místopředsedové Národní rady, tedy rakouského parlamentu. 

Poněkud kuriózní je, že jedním z nich je jeden prezidentských kandidátů Norbert Hofer. 

Kampaň pře druhým kolem prezidentské volby v Rakousku. Na plakátě kandidát Norbert Hofer - Foto: Vojtěch Berger

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace