Řecký parlament vyslovil důvěru koaliční vládě premiéra Tsiprase

Řecký parlament vyslovil dnes krátce po půlnoci SEČ většinou 162 hlasů důvěru koaliční vládě krajně levicové strany Syriza premiéra Alexise Tsiprase a nacionalistických Nezávislých Řeků. Proti se vyslovilo v 300členném zákonodárném sboru 137 poslanců, jeden nebyl přítomen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras (vpravo) a členové jeho vlády tleskají po úspěšném hlasování o důvěře

Řecký premiér Alexis Tsipras (vpravo) a členové jeho vlády tleskají po úspěšném hlasování o důvěře | Zdroj: Reuters

Tsipras před hlasováním znovu zopakoval, že se nehodlá vrátit k politice úsporných opatření. Odmítl také prodloužení záchranného programu, napsala agentura Reuters.

Tsiprasova krajně levicová strana Syriza zvítězila na konci ledna v předčasných volbách, nezískala ale v parlamentu absolutní většinu, a musela tak vstoupit do koalice s Nezávislými Řeky, kteří k jejím 149 přidali svých 13 křesel.

Konec spolupráce s trojkou

Podle Tsiprase mezinárodní záchranný program pro Řecko, na jehož základě Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond zemi poskytly půjčky, ztroskotal. Za ukončenou označil také spolupráci se zástupci zmiňovaných institucí, takzvanou trojkou.

S věřiteli chce do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu.

Kam šly peníze půjčené Řecku | Foto: ČTK

Jen růstem může podle něj Řecko „rozbít nekonečný začarovaný kruh půjček“.

'Kurz na útes'

Bývalý premiér Antonis Samaras před hlasováním Tsiprase varoval, že nedovolí, aby Řecko pod novým vedením nabralo „kurz na útes“.

Samarasova konzervativní strana Nová demokracie skončila v lednových volbách na druhém místě a odešla do opozice.

Eurozóna na krizové schůzce projedná budoucnost řeckého záchranného programu

Číst článek

V Bruselu se dnes mimořádně sejdou ministři financí zemí platících eurem, aby jednali o snaze Řecka zmírnit dluhovou zátěž země. Už dříve ale ze zemí eurozóny v čele s Německem zaznělo, že by Řecko mělo záchranný program požadující tvrdá úsporná opatření prodloužit a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo.

Řecká koalice | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme