Zprávy → Evropa26. července  2012 v 18:11  

Ruská opozice viní šéfa vyšetřovatelů Bastrykina, že je cizí agent. Kvůli jeho dlouhodobému pobytu v ČR

Šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin (vlevo) - Foto:  ČTK

Šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin (vlevo)Foto:  ČTK

Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin je terčem kritiky ruské opozice. Důvodem je jeho někdejší podnikání a dlouhodobý pobyt v České republice. Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj obvinil jednoho z nejvýše postavených ruských úředníků, že je zahraniční agent. Zároveň ho viní z falšování dokumentů a neplacení daní.

Šéf ruského Vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin údajně v České republice spoluvlastnil firmu Law Bohemia. Přestože do státní služby v Rusku vstoupil už v roce 2001, z podnikání údajně odešel až o dva roky později. 

Právník a opoziční lídr Alexej Navalnyj hlavnímu vyšetřovateli vyčítá, že i přesto, že v Rusku zastává vysokou funkci s dostupem k tajným informacím, získal povolení k dlouhodobému pobytu v České republice, členské zemi NATO. Podle Navalného tak existuje podezření, že Bastrykin může být zahraničním agentem. 

Všechny informace lídr ruské opozice publikuje na svých internetových stránkách i s příslušnými dokumenty. V několika případech Bastrykina obviňuje z jejich padělání. 

Trestní oznámení na českou policii 

Kvůli kauze už také padlo trestní oznámení. Na českou policii ho podali ruští aktivisté. Podle jejich tvrzení měl Bastrykin asi půl roku povolení k pobytu v České republice protiprávně. Odešel totiž z firmy registrované v Česku, a tím pádem měl o povolení přijít. 

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová řekla, že pokud už netrvá účel, pro který cizinec povolení dostal, měl by to sám nahlásit. Policie prověřuje oprávněnost pobytu cizinců na území České republiky kontrolami. 

„Samozřejmě se tyto informace dají někdy získat i jiným způsobem. Někdy cizinecké policii nahlašují třeba instituce nebo v podstatě i anonymní ohlašovatelé, kdy tedy je to na oznámení, kdy dostaneme nějakou indicii k tomu, že ten člověk, který tady měl pekel všeho oprávněný pobyt, už ho nemá, tak potom jsou zahájeny kroky k ukončení jeho pobytu,“ řekla Kateřina Rendlová. 

Česká civilní kontrarozvědka se k případu Bastrykin nechtěla vyjadřovat. Její mluvčí Jan Šubrt ale zároveň zdůraznil, že BIS obecně lidi napojené na ruské zpravodajské služby sleduje. 

„Nicméně mohu ujistit, že osoby, které se u nás pohybují a jsou podezřelé z kontaktu nebo vazeb na ruskojazyčný organizovaný zločin nebo ze spojení s ruskými zpravodajskými službami, a to bez ohledu na jejich státní příslušnost, jsou pod naší kontrolou,“ uvedl Jan Šubrt. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek), Eva Presová, Lucie Husárová  (luh), Viktorie Hošková  (vih)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace