Zprávy → Evropa13. října  2016 v 16:10  

Rusko se přiznalo: Poskytli jsme Janukovyčovi 'dočasný azyl'

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč - Foto:  Reuters

Bývalý ukrajinský prezident Viktor JanukovyčFoto:  Reuters

Rusko poprvé přiznalo, že poskytlo svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi "dočasný azyl". Oznámila to ve čtvrtek agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na informaci migrační správy ruského ministerstva vnitra.

Janukovyč v únoru 2014 po protivládních demonstracích v Kyjevě uprchl s podporou Kremlu do Ruska, nyní žije v Rostově na Donu. 

Bývalý prezident je na Ukrajině stíhán za zneužití pravomoci a za podíl na smrti stovky lidí, kteří při srážkách s policií během převratu zahynuli na kyjevském náměstí Nezávislosti. Kyjevská prokuratura ale dosud s kauzou nepokročila s odůvodněním, že nezná místo exprezidentova pobytu. Bez této informace nemohla Janukovyče předvolat k výslechu ani předat věc soudu. 

O zprávu ohledně Janukovyčova azylu požádal Kyjev ruské úřady několikrát, naposled letos v červenci. Odpověď podle Interfaxu přišla koncem září. Píše se v ní o "dočasném azylu" v Rostově, ale i o tom, že Janukovyč nežádal o ruské občanství, jak spekuloval ukrajinský tisk. 

O tom, zda se Janukovyč k výslechu na Ukrajinu dostaví, panují pochybnosti. Exprezident v azylu poskytl několik rozhovorů a několik jeho projevů se objevilo na sociálních sítích. K výjezdu z Ruska se ale zatím neodhodlal. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace