Zprávy → Evropa22. září  2016 v 17:28  

Ruští obránci lidských práv varují před vydáváním ruských občanů z České republiky

Oleg Vorotnikov (ilustrační foto) - Foto: Pavel Novák

Oleg Vorotnikov (ilustrační foto)Foto: Pavel Novák

Oleg Vorotnikov, jeho žena Natalija Sokolová a Taťána Praskevičová. To jsou osoby, které se nacházejí v České republice a o jejichž vydání požádala ruská vláda. Lev Ponomarjov ale žádá českou vládu, aby je nevydala.

Podle Ponomarjova, který je předsedou organizace Za lidská práva a členem moskevského Helsinského výboru, jsou všichni tři disidenti a uprchlíci, které v Rusku rozhodně nečeká spravedlivý soud. 

„Putinovi nikoho nevydávejte, samozřejmě s výjimkou osob, které se prokazatelně dopustily těžkých zločinů, jako jsou například vraždy,“ napsal Ponomarjov a další členové moskevského Helsinského výboru v otevřeném dopise české vládě. 

Čtěte také: V Praze zadrželi ruského disidenta Olega Vorotnikova, uvedlo Rádio Svobodná Evropa

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) je nepravděpodobné, že by byl ruský umělec nebo někdo další vydán do Ruska ke stíhání. Upozorňuje však, že si ještě neprostudoval spisy. 

Oleg Vorotnikov je člen opoziční výtvarné skupiny Vojna a je stíhán kvůli údajnému napadení veřejného činitele. Jeho žena Natalija Sokolová je v Rusku také trestně stíhána. Taťána Praskevičová je údajně spolupracovnicí kazašského bankéře, který z Kazachstánu utekl do Francie kvůli pronásledování. 

Autor:  Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace