Zprávy → Evropa8. října  2016 v 19:13  

Saská policie žádá české kolegy o pomoc. Pátrá po Syřanovi podezřelém z přípravy bombového útoku

Saská policie vyhlásila pátrání po 22letém Syřanovi - Foto:  ČTK/AP

Saská policie vyhlásila pátrání po 22letém SyřanoviFoto:  ČTK/AP

Saská policie vyhlásila pátrání po 22letém Syřanovi Džábiru Bakrovi. Muž ze sídliště v Chemnitzu, tedy Saské Kamenici, je podezřelý z plánování bombového útoku. Němci požádali o pomoc při pátrání i české kolegy. Důkazy, že by Syřan byl v Česku, ale nejsou. Ačkoliv podezřelý stále uniká, německá policie už zatkla tři jiné Syřany, kteří měli být s Bakrem v kontaktu. Plánovaný útok mohl mít podle zdroje DPA islamistické pozadí.

Podezřelý Syřan, po kterém policie pátrá, by měl mít na sobě černou mikinu s kapucí, vpředu s výraznými barevnými obrazci. „Chceme ho dopadnout co možná nejdříve,“ uvedl mluvčí saské kriminální policie Tom Bernhardt. 

Dvaadvacetiletý Syřan Džábir Bakr je podle kriminalistů podezřelý z plánování bombového útoku. Informace o tom, kde a kdy se měl plánovaný atentát uskutečnit, kriminalisté nesdělili. Německá zpravodajská agentura DPA s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů uvedla, že chystaný útok má spojitost s organizací Islámský stát. Tuto informaci ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil. 

Policie požádala o pomoc české kolegy v Ústeckém kraji, protože Chemnitz neboli Saská Kamenice se nachází nedaleko hranic. „V ranních hodinách se na nás obrátila saská policie s žádostí o spolupráci při pátrání po 22letém syrském státním příslušníkovi, který je podezřelý z držení materiálů ke zhotovení výbušnin,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí ústecké krajské policie Daniel Vítek. 

„Nejsou žádné konkrétní informace, že by se tento člověk měl zdržovat na území České republiky. Je to v rámci příhraniční i mezinárodní spolupráce,“ dodal Vítek. 

Policie v sobotu ráno evakuovala jeden z domů v rezidenční čtvrti v Saské Kamenici - Foto:  ČTK/AP

Německá policie v sobotu ráno evakuovala jeden z domů v ulici Usti nad Labem na panelovém sídlišti Fritze Heckerta v Saské Kamenici. Celou oblast uzavřela a vyzvala obyvatele okolních domů, aby nevycházeli ven. 

Čtěte také: V Drážďanech vybuchly podomácku vyrobené nálože. Před mešitou a kongresovým centrem

Policisté podle německého listu Die Welt provedli řízenou explozi při vstupu do jednoho z bytů. Podezřelý nájemník v něm ale nebyl. „Existuje podezření z plánování bombového útoku," uvedla mluvčí zemské policie v Drážďanech. 

Policie v bytě našla vysoce výbušnou látku a na sociální síti Twitter uvedla, že bude potřeba dalších evakuací. „Prohledání bytu ukázalo, že se v něm manipulovalo s výbušninami," konstatoval Bernhardt. 

Německá policie také v souvislosti se zásahem na sídlišti v Saské Kamenici uzavřela místní nádraží. Zatkla nejméně dvě osoby a zkoumala jejich zavazadlo. Německé úřady navíc zvýšily bezpečnostní opatření na berlínském letišti Schönefeld. 

Policie v sobotu ráno evakuovala jeden z domů v rezidenční čtvrti v Saské Kamenici - Foto:  ČTK/AP

Výběr případů zmařených bombových útoků v Německu v poslední době

Září 2007 - Čtyři příslušníci německé buňky sunnitského hnutí zvaného Svaz islámského džihádu, inspirované Al-Káidou, byli odsouzeni k několika letům vězení za plánování teroristických útoků na noční kluby, letiště a další zařízení navštěvovaná Američany v Německu. 

Duben 2011 - Vyšetřovatelé v Düsseldorfu zadrželi tři podezřelé členy Al-Káidy, kteří plánovali bombový útok v Německu. V prosinci 2011 zadrželi čtvrtého podezřelého. Muži byli odsouzeni k několikaletým trestům odnětí svobody. 

Únor 2016 - Během rozsáhlé razie v Berlíně, Severním Porýní-Vestfálsku a v Dolním Sasku německá policie zadržela celkem čtyři členy islamistické buňky, kteří údajně plánovali spáchat teroristický útok v Berlíně. 

Červen 2016 - Speciální policejní jednotky zatkly tři příslušníky takzvaného Islámského státu (IS) v Severním Porýní-Vestfálsku, Bádensku-Württembersku a v Braniborsku. Zřejmě chystali teroristický útok v Düsseldorfu na západě Německa, na kterém se mělo podílet celkem deset teroristů. Při útoku měli dva muži v centru Düsseldorfu odpálit výbušniny umístěné na těle, další pak měli v zabíjení pokračovat. 

Září 2016 - Policie v Kolíně nad Rýnem zadržela 16letého syrského uprchlíka, který podle vyšetřovatelů plánoval bombový útok. Mladík dal podle poznatků policistů při komunikaci na internetu najevo „jednoznačnou připravenost“ takový útok spáchat. Při chatu od jistého partnera v zahraničí také získal „konkrétní návod“ na vyrobení potřebné bomby. 

Říjen 2016 - Německá policie uzavřela hlavní nádraží v saském městě Chemnitz a zatkla dvě osoby v souvislosti s rozsáhlým zásahem na sídlišti v tomto městě. Zda je jedním ze zatčených dvaadvacetiletý Syřan, kvůli němuž celá akce začala, zatím není jasné. Syřana Džábira Bakra německé úřady podezřívají z plánování bombového útoku.
Zdroj: ČTK 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace