Zprávy → Evropa21. srpna  2016 v 14:51  

Sebevražedný atentátník zabil na jihu Turecka 51 lidí. Odpálil se uprostřed svatební oslavy

Lidé truchlí za oběti sobotního útoku na svatbě v jižním Turecku, kde zemřelo nejméně 50 lidí. - Foto:  Reuters

Lidé truchlí za oběti sobotního útoku na svatbě v jižním Turecku, kde zemřelo nejméně 50 lidí.Foto:  Reuters

Při sobotním bombovém útoku na svatbě ve městě Gaziantep v jihovýchodním Turecku zemřelo podle posledních informací 51 lidí. Desítky dalších jsou zraněny. Za útokem podle Ankary stojí sebevražedný atentátník, podle tureckého prezidenta Erdogana to byl chlapec ve věku 12 až 14 let. K odpovědnosti se zatím nepřihlásila žádná organizace, vládní zdroje však podezírají takzvaný Islámský stát. Podle opoziční prokurdské strany HDP šlo o svatbu jednoho z jejích členů.

Podle guvernéra oblasti Aliho Yerlikayi mají atentát na svědomí buď kurdští extremisté nebo bojovníci Islámského státu. „Odsuzujeme zrádce, kteří připravili a spáchali tento útok,“ zdůraznil guvernér. 

Také turecký premiér Binali Yildirim v prohlášení atentát odsoudil a slíbil, že země překoná období "dábelských" útoků. „Svatební oslava se změnila v místo zármutku,“ řekl. 

Jak potvrdil jeden ze svědků, exploze zasáhla svatebčany právě ve chvíli, kdy slavili pod širým nebem. „Byli tam naši přátelé a sousedé. Všechny nás to zarmoutilo. Ten útok, to je zvěrstvo. Chceme, aby tyto masakry skončily. Bolí nás to všechny, hlavně pak ženy a děti.“ 

Mahmut Togrul z opoziční prokurdské strany HDP agentuře Reuters řekl, že šlo o kurdskou svatbu. Zúčastnilo se jí mnoho žen a dětí, a řada z nich přišla o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. Mnoho z nich považuje Kurdy za nepřátele; v sousední Sýrii kurdské milice bojují s IS. 

Prezident Erdogan v dnešním prohlášení uvedl, že nedělá “žádný rozdíl“ mezi kazatelem v exilu Fethullahem Gülenem, kterého viní z nepovedeného pokusu o převrat v Turecku, kurdskými povstalci a Islámským státem coby “pravděpodobným strůjcem atentátu v Gaziantepu“. 

Při předchozím útoku ve městě Gaziantep, které leží zhruba 64 kilometrů od syrských hranic, letos v květnu zemřeli dva policisté. Před budovou policejního velitelství se tehdy odpálil atentátník údajně napojený na takzvaný Islámský stát. 

Koncem června pak džihadisté udeřili na istanbulském letišti, kde při sérii explozí zemřelo více než 40 lidí. 

Autor:  Lukáš Matoška,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace