Zprávy → Evropa24. srpna  2016 v 07:57  

Seismolog: V této oblasti Itálie dochází k takto silným zemětřesením zhruba jednou za 10 let

Záchranáři prohledávají sutiny ve městě Arquata del Tronto ve střední Itálii - Foto:  ČTK/AP

Záchranáři prohledávají sutiny ve městě Arquata del Tronto ve střední ItáliiFoto:  ČTK/AP

Střední Itálii zasáhlo v časných ranních hodinách zemětřesení o síle 6,2 stupně. V této oblasti Itálie dochází k takto silným zemětřesením zhruba jednou za 10 let. Podobně silné otřesy byly v roce 2009 ve městě Aquila. Ve vysílání Českého rozhlasu to řekl seismolog Aleš Špičák.

Zemětřesení ve střední Itálii mělo sílu 6,2 stupně. Byly to tedy silné otřesy? 

Takové zemětřesení se bezesporu řadí mezi ty silné. V této oblasti Itálie dochází k takto silným zemětřesením zhruba tak desetkrát za 100 let, tedy asi jednou za 10 let. 

Podobně silné bylo v roce 2009 zemětřesení ve městě Aquila, která leží asi šedesát nebo sedmdesát kilometrů jižně od epicentra dnešního zemětřesení. V asi stejné vzdálenosti směrem na sever je Assisi, které postihla série zemětřesení v roce 1997. Byla sice o něco slabší, ale škody tam byly také velké. 

Ohnisko zemětřesení nebylo hluboko, jen asi 10 kilometrů pod povrchem. Jak ovlivňuje hloubka následky zemětřesení? 

 

V této oblasti Itálie dochází k takto silným zemětřesením zhruba jednou za 10 let, popisuje seismolog Aleš Špičák

Vložit na svůj web

Hloubka je ovlivňuje zásadním způsobem. Zemětřesení v Apeninách bývají velmi mělká, jen několik kilometrů pod zemským povrchem. Následky jsou potom vážné, protože je to oblast, kde jsou budovy velmi staré a většina z nich na zemětřesení není konstruována. 

Těžko ale teď říct, jaké budou konkrétní důsledky. Záleží na tom, jak blízko těch zlomových struktur jednotlivé obce jsou. Odhad americké geologické služby na případný počet obětí po dnešním zemětřesení, který vychází z hustoty osídlení, kvality staveb a promítá se do něj hloubka a síla zemětřesení, se pohybuje mezi deseti a tisícem obětí. Věřme, že to bude u té spodní hranice. 

Mohlo by se zemětřesení v nejbližších hodinách v Itálii opakovat? 

Dotřesy určitě budou probíhat. Už k nim této oblasti došlo, dokonce jsou všechny zaznamenány seismickými stanicemi v České republice. Do této chvíle došlo k sedmi dalším otřesům zhruba kolem 4,5 stupně. To je síla, která není nijak fatální, ale může ještě přispět k nějakým problémům. Přesná předpověď se ale nedá vyslovit. 

Čtěte také: ONLINE: Itálii zasáhlo zemětřesení. Zničilo řadu domů, přes 70 lidí zahynulo

Zemětřesení v Itálii

Itálie leží v seizmicky aktivní oblasti, kde se potkávají euroasijská a africká deska. Stejnou oblast zasáhlo podobně silné zemětřesení v roce 2009, otřesy o síle 6,3 stupně postihly oblast kolem města Aquila. 

Zahynulo tehdy více než 300 lidí. Aquila přitom leží asi jen šedesát nebo sedmdesát kilometrů jižně od epicentra posledních otřesů. Před čtyřmi lety zase série zemětřesení o síle až 6,1 zasáhla oblast Elimia-Romagna, tehdy zemřelo více než 20 lidí. 

Itálii zasáhlo zemětřesení. Epicentrum leželo jihovýchodně od města Perugia, jedním ze zasažených měst je také Amatrice - Foto:  Reuters

Čtěte také: Zemětřesení v Itálii. Českých turistů se otřesy podle prvních informací nedotkly

Největší zemětřesení v Itálii za posledních 50 let

23. listopadu 1980 - 2914 mrtvých
Při zemětřesení v jižní Itálii o síle 7,2 stupně Richterovy stupnice zahynulo 2914 osob. Epicentrum se nacházelo v Eboli, nejvíce postižena byla Neapol a její okolí. 

6. května 1976 - 989 mrtvých
Region Friulsko v nejsevernější části Itálie postihly otřesy země o síle 6,1 stupně Richterovy škály; zemřelo 989 osob. 

6. dubna 2009 - 300 mrtvých
Otřesy půdy s epicentrem ve středoitalském kraji Abruzzy si vyžádaly na 300 obětí, nejvíce postiženo bylo hlavní město tohoto kraje L'Aquila. Mezi oběťmi byli i dva občané České republiky. Po katastrofě o síle 6,3 stupně Richterovy škály zůstalo také více než 60.000 lidí bez střechy nad hlavou. 

31. října 2002 - 30 mrtvých
Zemětřesení na jihu Itálie v krajích Molise a Apulie si vyžádalo 30 obětí, včetně více než dvacítky dětí ze zřícené školy v obci San Giuliano di Puglia. 

29. května 2012 - 20 mrtvých
Dvacet obětí si vyžádalo zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály na severovýchodě Itálie; otřesy pocítili lidé zejména v Miláně, Boloni, Florencii a Pise. 

13. prosince 1990 - 18 mrtvých
Východní část Sicílie zasáhlo zemětřesení o síle 4,7 stupně Richterovy škály; zemřelo 18 lidí. 

26. září 1997 - 11 mrtvých
Při zemětřesení v okolí středoitalské Umbrie přišlo o život 11 lidí a přes 50.000 obyvatel ztratilo střechu nad hlavou. Zničeny či vážně poškozeny byly i umělecké památky, včetně baziliky svatého Františka z Assisi. 

20. května 2012 - 7 mrtvých
Sedm lidí zemřelo při zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály, které udeřilo u severoitalské Boloně. 

17. července 2001 - 3 mrtví
V severoitalském regionu Horní Adiže u rakouských hranic zemětřesení o síle 5,2 stupně Richterovy stupnice zabilo nejméně tři osoby.
 
Zdroj: ČTK 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace