Zprávy → Evropa12. září  2016 v 11:00  

Sídlem turecké vládní strany na jihovýchodě země otřásl výbuch, nejméně 48 zraněných

Výbuch v tureckém Vanu - Foto:  Reprofoto Twitter

Výbuch v tureckém VanuFoto:  Reprofoto Twitter

Nejméně 48 zraněných si vyžádal mohutný výbuch před sídlem turecké vládnoucí strany AKP ve městě Van. Někteří zranění jsou v kritickém stavu, ale žádné oběti na životech zatím nejsou hlášeny, informuje agentura Reuters. Van leží na jihovýchodě země, obývaném převážně Kurdy. Úřady již z útoku obvinily separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK).

Exploze, kterou podle prvotních zpráv policie způsobila bomba nastražená v autě, zasáhla sídlo regionálního guvernéra a budovu AKP. Na místě výbuchu, odkud stoupala oblaka dýmu, zasahovali záchranáři a hasiči.  

Zraněno bylo podle nejnovější bilance nejméně 48 lidí. Oběti na životech zatím nejsou hlášeny, někteří ze zraněných jsou však v kritickém stavu. 

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, turecké úřady z něj však viní povstalce ze separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Cílem ozbrojeného boje s Ankarou, který s přestávkami trvá už od 80. let, je politická autonomie Kurdů. Loni v létě, po dvouletém klidu zbraní, se ozbrojené střety znovu rozhořely poté, co turecká armáda intervenovala v Sýrii. Tam Turci útočí nejen na pozice džihádistů, ale také kurdských povstalců. 

Čtěte také: Černá vlajka hyne, ať vstanou další mrtví. Boj proti Islámskému státu rodí nové války

Provincie Van leží na jihovýchodě Turecka a její většinové obyvatelstvo tvoří Kurdové. Pondělní výbuch se odehrál bezprostředně po víkendových čistkách v regionálních politických funkcích, kdy turecká vláda připravila o post 28 starostů. Odvolané politiky nařkla ze sympatií právě k PKK. 

Autor:   mls

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace