Skotští sportovci by měli startovat pod skotskou vlajkou, říkají tamní nacionalisté

9. srpna  2012 v 16:12  
LOH Londýn 2012 - Foto:  ČTK

LOH Londýn 2012Foto:  ČTK

Skotští nacionalisté si myslí, že skotští sportovci by na příští olympiádě v Riu de Janeiru neměli reprezentovat Velkou Británii, ale Skotsko. S nápadem přišel současný první skotský ministr Alex Salmond, který usiluje o referendum o nezávislosti na Velké Británii v roce 2014.

Alex Salmond své krajany dokonce vyzval, aby při fandění na olympiádě v Londýně povzbuzovali skotské sportovce výrazem „Scolympians“, tedy Skolympionici. 

Londýnský starosta Boris Johnson si ale myslí, že letošní hry zatím přinesly opak. Ukázaly úžasnou národní jednotu a zbrzdily skotské nacionalistické tendence. 

 

Další zápis do Olympijského deníku udělal zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek

Vložit na svůj web

Salmondův plán se s kladnými ohlasy nesetkává ani u samotných sportovců. 

Třeba legendární dráhový cyklista skotského původu Chris Hoy o sobě prohlašuje, že je sice pyšný Skot, ale zároveň stejně pyšný Brit. Chris Hoy v současnosti trénuje v anglickém Manchesteru a říká, že v samotném Skotsku tak dobré podmínky nemá. 

Námitky proti závodění za Velkou Británii nikdy neměl ani slavný skotský tenista Andy Murray. 

Podle zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu v Londýně Jiřího Hoška však spojení Angličanů, Skotů a Velšanů není ve všech disciplínách tak mírumilovné. 

„Atletika a tenis jsou vyloženě britské sporty. Britové také postavili fotbalové národní týmy a dali si přitom velmi záležet, aby zastoupení jednotlivých národností bylo co nejpestřejší, ale byly znát problémy, že fanoušci mají problém identifikovat se s tímto výběrem,“ domnívá se Jiří Hošek. 

Národnostní napětí kvůli sportu panuje ve Španělsku. 

Španělé ještě před pár dny měli jen tři medaile. Katalánci a Baskové zdůrazňovali, že dva cenné kovy získala právě katalánská plavkyně a jednu baskická vodní slalomářka. 

Katalánský házenkář Alex Fabregas navíc na Twitter napsal, že když se hraje španělská hymna, necítí vůbec nic. Fabregasovi kvůli tomu někdo dokonce vyhrožoval smrtí. 

Související weby:

OLYMPIÁDA.RADIOŽURNÁL.CZ

Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace