Zprávy → Evropa9. srpna  2012 v 16:12  

Skotští sportovci by měli startovat pod skotskou vlajkou, říkají tamní nacionalisté

LOH Londýn 2012 - Foto:  ČTK

LOH Londýn 2012Foto:  ČTK

Skotští nacionalisté si myslí, že skotští sportovci by na příští olympiádě v Riu de Janeiru neměli reprezentovat Velkou Británii, ale Skotsko. S nápadem přišel současný první skotský ministr Alex Salmond, který usiluje o referendum o nezávislosti na Velké Británii v roce 2014.

Alex Salmond své krajany dokonce vyzval, aby při fandění na olympiádě v Londýně povzbuzovali skotské sportovce výrazem „Scolympians“, tedy Skolympionici. 

Londýnský starosta Boris Johnson si ale myslí, že letošní hry zatím přinesly opak. Ukázaly úžasnou národní jednotu a zbrzdily skotské nacionalistické tendence. 

 

Další zápis do Olympijského deníku udělal zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v Londýně Jiří Hošek

Vložit na svůj web

Salmondův plán se s kladnými ohlasy nesetkává ani u samotných sportovců. 

Třeba legendární dráhový cyklista skotského původu Chris Hoy o sobě prohlašuje, že je sice pyšný Skot, ale zároveň stejně pyšný Brit. Chris Hoy v současnosti trénuje v anglickém Manchesteru a říká, že v samotném Skotsku tak dobré podmínky nemá. 

Námitky proti závodění za Velkou Británii nikdy neměl ani slavný skotský tenista Andy Murray. 

Podle zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu v Londýně Jiřího Hoška však spojení Angličanů, Skotů a Velšanů není ve všech disciplínách tak mírumilovné. 

„Atletika a tenis jsou vyloženě britské sporty. Britové také postavili fotbalové národní týmy a dali si přitom velmi záležet, aby zastoupení jednotlivých národností bylo co nejpestřejší, ale byly znát problémy, že fanoušci mají problém identifikovat se s tímto výběrem,“ domnívá se Jiří Hošek. 

Národnostní napětí kvůli sportu panuje ve Španělsku. 

Španělé ještě před pár dny měli jen tři medaile. Katalánci a Baskové zdůrazňovali, že dva cenné kovy získala právě katalánská plavkyně a jednu baskická vodní slalomářka. 

Katalánský házenkář Alex Fabregas navíc na Twitter napsal, že když se hraje španělská hymna, necítí vůbec nic. Fabregasovi kvůli tomu někdo dokonce vyhrožoval smrtí. 

Související weby

OLYMPIÁDA.RADIOŽURNÁL.CZ

Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace