Zprávy → Evropa13. října  2016 v 14:52  

Slovensko se loučilo s prvním prezidentem. Zemana s Klausem zdrželo počasí

Poslední rozloučení s prvním slovenským prezidentem Michalem Kováčem - Foto:  ČTK

Poslední rozloučení s prvním slovenským prezidentem Michalem KováčemFoto:  ČTK

Na Slovensku byl ve čtvrtek státní smutek. Země pohřbívala svého prvního prezidenta v novodobé historii – Michala Kováče. Zemřel minulý týden na selhání srdce. Na státní smuteční pohřeb v Bratislavě dorazila i řada zahraničních politiků, včetně českého prezidenta Miloše Zemana a jeho předchůdce Václava Klause.

Už ve středu se mohli lidé poklonit u rakve s ostatky bývalého prezidenta v Rytířském sále Bratislavského hradu. Ve středu po poledni se konal smuteční průvod, který procházel městem z Bratislavského hradu do prezidentského paláce. Průvod sledovalo několik tisíc lidí. 

Rakev s ostatky těla byla vezena přes centrum města k sídlu prezidentů Slovenské republiky. Držela se minuta ticha a zazněla hymna slovenské republiky.  

Zeman s Klausem přijeli pozdě 

Mezi nejvýznamnější hosty patří i český prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce Václav Klaus. Česká delegace ale nestihla začátek pohřbu a dorazila zhruba se čtvrthodinovým zpožděním. Český prezident se tak nemohl poklonit u rakve s ostatky přímo v Rytířském sálu, ale až o něco později na nádvoří Bratislavského hradu. 

Podle mluvčího Pražského hradu bylo zpoždění způsobeno špatným počasím při letu z Prahy do Bratislavy.  

Rozloučit se s bývalým slovenským prezidentem přijelo do Bratislavy i několik zahraničních politiků v čele s bývalým maďarským prezidentem. Dorazily i delegace z Rakouska a Rumunska. 

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace