Zprávy → Evropa31. července  2012 v 18:32  

Španělé vybírají pět euro za vstup k Francově hrobce

Údolí padlých - Foto: David Koubek

Údolí padlýchFoto: David Koubek

Zájemci o návštěvu hrobky španělského exdiktátora Francisca Franca musejí od tohoto léta zaplatit pět euro. Generál, který Španělsko dosud rozděluje, je pochovaný v bazilice nedaleko Madridu.

Speciální komise loni doporučila exhumaci generálových ostatků a jejich přenesení z Baziliky svatého Kříže v Údolí padlých na jiné místo. Přesun by však musel schválit parlament a souhlasit by musela církev i pozůstalí, kteří jsou proti. 

Zavedení poplatku lze považovat za signál, že se s Francovým hrobem nějaký čas hýbat nebude. 

 

Zavedení vstupného k Francově hrobu komentovala v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo ve Španělsku Lubica Zlochová

Vložit na svůj web

Baziliku svatého Kříže spravuje církev, celý monument Údolí padlých ale patří státu. Peníze ze vstupného tak asi budou putovat do státní kasy. Francův hrob dříve navštěvovalo půl milionu lidí ročně, vybrat by se tedy mohlo okolo dvou milionů eur za rok. 

Údolí padlých, kde je pochováno 30 tisíc obětí občanské války z let 1936 - 1939, tři roky restaurovali. Současná pravicová vláda kritizovala své socialistické předchůdce, že monument pod rouškou rekonstrukce uzavřeli. 

V komplexu dříve působili průvodci a soukromé agentury, které za své služby poplatky vybíraly. Stát si tak možná chce nechat všechny zisky pro sebe. 

Autor:  Ľubica Zlochová  (ľzl), Petr Král  (pkr), David Bernardy
Pořad: Odpolední Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí – pátek 13:00  |  Délka pořadu: 9 hodin  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace