Zprávy → Evropa28. září  2016 v 13:06  

Španělsko, Německo a Belgie zadržely pět údajných islamistů. Měli šířit myšlenky IS

Španělsko, Německo a Belgie zadržely pět údajných islamistů (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Španělsko, Německo a Belgie zadržely pět údajných islamistů (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Španělské, německé a belgické úřady zadržely pět lidí podezřelých z vytvoření aktivní a nebezpečné islamistické buňky. Zadržení propagovali myšlenky hnutí Islámský stát ve všech třech zemích a měli v úmyslu verbovat bojovníky do islamistických řad, uvedlo ve svém prohlášení španělské ministerstvo vnitra.

Skupina pěti osob podle španělského ministerstva vnitra představovala vážnou, konkrétní a nepřetržitou hrozbu pro bezpečnost v Evropě. 

Čtyři z podezřelých jsou Španělé, jeden pochází z Maroka. Dva byli zadrženi v Barceloně, jeden ve španělské severoafrické enklávě Melilla, jeden v Bruselu a jeden v německém Wuppertalu, uvedla agentura Reuters. 

Podle Madridu španělská policie na operaci spolupracovala se svými německými a belgickými kolegy. 

Skupina využívala sociální média, zejména facebookovou stránku nazvanou Islám ve španělštině, kterou sledovalo přes 32 tisíc lidí. Stránku spravovaly osoby zadržené v Belgii a v Německu. Na internetu stoupenci buňky opěvovali Islámský stát a jeho útoky a rozšiřovali poselství islamistů, kteří operují v Iráku a Sýrii.  

Hledali rovněž rekruty, kteří by odjeli bojovat do Iráku či do Sýrie. Zaměřili se zejména na mladé muslimy severoafrického původu. 

Španělská policie od loňského roku zatkla již 143 islamistických radikálů. Letos úřady kvůli podpoře islamistů zadržely zatím 34 osob. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace