Zprávy → Evropa6. října  2016 v 13:41  

Státní pohřeb pro exprezidenta Slovenska? Fico chce důstojné rozloučení s významným člověkem

Slovenský exprezident Michal Kováč na fotografii z roku 1998 (archivní foto) - Foto:  ČTK

Slovenský exprezident Michal Kováč na fotografii z roku 1998 (archivní foto)Foto:  ČTK

Bude mít zesnulý slovenský exprezident Michal Kováč státní pohřeb? Vláda Roberta Fica o tom chce rozhodnout ještě dnes. Podle premiéra musí být pohřeb důstojným rozloučením s významným člověkem. Kováč zemřel ve středu večer na selhání srdce, od minulého týdne byl 86letý politik v nemocnici.

Někdejší spolupracovník prvního prezidenta samostatného Slovenska Pavol Demeš připomněl Kováčův význam při budování demokratického státu. 

„Michal Kováč se podle mě zapíše do dějin nejen jako první slovenský prezident, ale i jako člověk, který sehrál klíčovou roli v budování nového moderního státu, který se díky jeho velkému úsilí propracoval podobně jako Česká republika do první ligy zemí, které vstoupily do Evropské unie,“ řekl Demeš. 

Současný slovenský prezident Andrej Kiska vzdal čest památce Michala Kováče a poznamenal, že stát vedl ve složitém období. 

„Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období let 1993 – 1998, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropy a světa. Pan prezident Kováč v tomto zápase obstál,“ napsal Kiska. 

Slovenský prezident Andrej Kiska o bývalém prezidentovi Michalu Kováčovi

Odešel první prezident moderního slovenského demokratického státu. Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období let 1993 – 1998, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropy a světa. Pan prezident Kováč v tomto zápase obstál a svým působením pomohl Slovensku nesejít úplně z cesty, která nás potom postupně přivedla do evropské rodiny svobodných národů a států. I jeho zásluhou. Je politováníhodné a také charakteristické pro naši dobu, že se nedožil aktů justiční spravedlnosti za únos svého syna, po kterých tak velmi toužil, tak jako nebyly napraveny morální a materiální křivdy z prvních let slovenské státní samostatnosti v 90. letech minulého století.
Děkujeme, pane prezidente,
Čest jeho památce, čest památce pana prezidenta Michala Kováče 

Český prezident Miloš Zeman ve čtvrtek Kiskovi kondoloval. „Byl nejen moudrým mužem a státníkem, ale především prokázal nesmírné množství odvahy. Dokázal čelit tvrdým osobním útokům, nevolil si snadnější cestu a nevzdával se," napsal Zeman. 

Kováče český prezident označil za významnou osobnost a blízkého přítele Čechů. „Domnívám se, že dnešní Evropě chybí osobnosti jeho formátu. Velmi bych si proto přál, aby se pan prezident stal vzorem pro mladou generaci, a věřím, že jeho odkaz bude nadále přežívat v srdcích slovenských občanů," poznamenal Zeman v kondolenci. 

Zeman kondoloval slovenskému prezidentovi v souvislosti s úmrtím Michala Kováče

Vážený pane prezidente,
s hlubokým zármutkem jsem vyslechl zprávu o skonu prvního prezidenta demokratické Slovenské republiky pana Michala Kováče. Pan prezident Kováč se ujal úřadu v nelehké a nejisté době, kdy si moderní Slovensko hledalo svoji cestu. Byl nejen moudrým mužem a státníkem, ale především prokázal nesmírné množství odvahy. Dokázal čelit tvrdým osobním útokům, nevolil si snadnější cestu a nevzdával se. Vážený pane prezidente, Vaši vlast opustila významná osobnost, která byla blízkým přítelem i nás Čechů. Vážil jsem si pana prezidenta jako státníka i jako statečného člověka. Domnívám se, že dnešní Evropě chybí osobnosti jeho formátu. Velmi bych si proto přál, aby se pan prezident stal vzorem pro mladou generaci, a věřím, že jeho odkaz bude nadále přežívat v srdcích slovenských občanů. Dovolte mi, abych Vám, rodině pana prezidenta i slovenskému lidu vyjádřil jménem svým i jménem občanů České republiky upřímnou soustrast.
S úctou Miloš Zeman Prezident České republiky 

Smutek nad úmrtím bývalého prezidenta vyjádřili český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Jménem vlády vyjádřil hlubokou lítost nad Kováčovým úmrtím a kondoloval slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, slovenským občanům a Kováčově rodině. 

„Byl státníkem, který na počátku slovenské samostatnosti zasvětil prakticky celé své prezidentství boji za rozvoj demokracie a svobody, včetně fungování moderního slovenského státu," napsal předseda české vlády. 

Sobotka vyjádřil hlubokou lítost nad úmrtím prvního prezidenta Slovenské republiky

Se zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí prvního prezidenta Slovenské republiky pana Michala Kováče.
Michal Kováč se jako prezident zasloužil o rozvíjení nadstandardních vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem. Byl státníkem, který na počátku slovenské samostatnosti zasvětil prakticky celé své prezidentství boji za rozvoj demokracie a svobody, včetně fungování moderního slovenského státu.
Jménem vlády ČR vyjadřuji hlubokou soustrast předsedovi vlády Robertu Ficovi, slovenským občanům a také blízkým a rodině pana Kováče.
Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR 

Slovenský exprezident Michal Kováč v roce 2006 (archivní foto) - Foto:  ČTK

Michal Kováč se narodil v roce 1930 ve východoslovenské obci Ľubiša. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě. Do vysoké politiky vstoupil Kováč v prosinci 1989, kdy byl jmenován ministrem financí slovenské vlády. 

Čtěte také: Zemřel slovenský exprezident Michal Kováč. Vedl zemi ve složité době, napsal Kiska

Kováčův prezidentský mandát v letech 1993 až 1998 poznamenaly spory s tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem. Odmítl například jmenovat do čela některých státních orgánů lidi navržené Mečiarem. Parlament zase v rozporu s ústavou vyslovil hlavě státu nedůvěru. 

V roce 1995 byl unesen Kováčův syn. Z činu byla podezřelá slovenská tajná služba, ale Mečiar vyšetření případu zabránil vyhlášením amnestie. Po Kováčově odchodu z prezidentského úřadu totiž dočasně vykonával pravomoci hlavy státu. 

Slovenský exprezident Michal Kováč s bývalým prezidentem Václavem Havlem v roce 1998 (archivní foto) - Foto:  Reuters

Autor:  Linda Nagyová, Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace