Zprávy → Evropa25. září  2016 v 17:31  

Tajné služby budou smět sledovat soukromé emaily. Švýcaři to podle odhadů odsouhlasili v referendu

Zákon agentům povoluje, aby se nabourávali do osobních počítačů podezřelých osob (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Zákon agentům povoluje, aby se nabourávali do osobních počítačů podezřelých osob (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Švýcaři podle odhadů výsledků referenda podpořili zpřísnění pravomocí tajných služeb. Zpravodajci tak budou smět se souhlasem soudu odposlouchávat telefony nebo sledovat počítače podezřelých osob. S novým zákonem podle průzkumu souhlasily asi dvě třetiny hlasujících. Vláda věří, že opatření pomůžou v boji proti terorismu.

Švýcarští poslanci zákon schválili už loni. Proti rozhodnutí se ale postavily nevládní organizace a převážně levicové strany. Zastánci tvrdí, že legislativa tajným službám umožňuje využívat rozšířené pravomoci jen ve výjimečných případech. Podle vlády jim navíc k tomu musí dát souhlas justice i několik členů exekutivy. 

Kritici ale trvají na tom, že úřady budou moct v podstatě o komkoli dlouhodobě sbírat citlivá data. A k těm pak prý budou mít přístup i zahraniční rozvědky. 

Kromě posílení tajných služeb Švýcaři rozhodovali taky o zvýšení důchodů a omezení plýtvání přírodními zdroji. Oba návrhy podle povolebních průzkumů odmítli. 

Autor:  Lukáš Matoška

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace